Тремор - причини, симптоми, діагностика, лікування

Тремор (тремтіння) – це мимовільні ритмічні коливання груп м'язів окремих частин тіла, найчастіше рук, голови, повік, нижньої щелепи, рідше – всього тулуба. Він не є зазвичай окремим захворюванням, а лише симптомом якихось неполадок в організмі.

Есенціальний тремор – найпоширеніший з усіх видів. Зазвичай він характерний для кількох членів сім'ї. У людини в стані спокою відбувається мимовільне тремтіння кистей, при активному русі тремору не спостерігається.

Тремор – причини

Доброякісний тремор починає турбувати в основному після перенесеного стресу або в результаті хвилювання, наприклад, з приводу здачі іспитів.

Постуральний Тремор – властивий, як правило, недовірливим людям, тривожним, страждаючим вегетативною дисфункцією. Даний вид може мати і спадкові коріння, а також бути наслідком гіперфункції щитовидної залози, прийому деяких препаратів та алкоголю.

Інтенційний тремор виникає при пошкодженні головного мозку, зокрема мозочка, що відповідає за координацію рухів.

Злоякісний тремор виникає внаслідок дихальної, ниркової або печінкової недостатності, ракових захворювань, перенесеного інсульту.

Ще однією причиною тремтіння є хвороба Паркінсона, розвивається у літніх людей, але не впливає на тривалість життя.

Тремор – симптоми

Як вже зазначалося вище, основна ознака «захворювання» - швидкі коливальні рухи будь-яких частин тіла, які видно неозброєним оком. Наприклад, це може бути постійне тремтіння витягнутих вперед рук або періодичне посмикування століття. Буває, що людину просто починає трясти, і він банально не може піднести до губ склянку води.

Тремор – діагностика

У більшості випадків лікаря не становить великої праці поставити вірний діагноз. Вислухавши скарги пацієнта, фахівець складе загальну картинку, але в деяких скрутних ситуаціях він може направити хворого на ряд процедур для підтвердження діагнозу.

Для діагностики проводять відеозйомку за методом «рапід» (високочастотна зйомка з уповільненням проекції кадрів). Далі проводиться перевірка за допомогою тремографа – апарату, який фіксує тремор в 3-х площинах. Кількісну характеристику ритмічних гіперкінезів дозволяє визначити апаратно-програмний комплекс – електроміографія.

Необхідно також виявити основне захворювання або причини, що викликають тремтіння. У такому випадку допомогти хворому буде значно простіше.

Тремор – лікування і профілактика

Легка і доброякісна форми тремору зазвичай не вимагаю лікування. Досить оволодіти деякими видами релаксації, дозволяють розслабитися, зняти напругу і стрес, наприклад, добре допомагає дихальна гімнастика. Можна пройти курс лікування седативними травами: пустирник, валеріана, меліса, вербена. Увечері доцільно приймати ванни з маслом лаванди. Цього буде достатньо, щоб зменшити або усунути тремтіння «на нервовому грунті».

Якщо ж тремор настільки сильний, що заважає вам жити повноцінно і впливає на працездатність, тоді допомога сучасних лікарських препаратів просто необхідна.

У таких випадках лікар призначає бета-адреноблокатори у малих дозах, вони знижують амплітуду тремору і викликають істотне поліпшення стану хворого. Низькі дози Клоназепаму також здатні усувати клінічну вираженість захворювання. Їх можна приймати як окремо, так і комбінувати з бета-адреноблокаторами (рішення про комбінації приймає лікар).

В окремих випадках застосовують хірургічне втручання – стимуляція мозочка з допомогою електричних сигналів.

Повністю вилікувати недугу дуже складно. Сучасні медичні препарати і процедури спрямовані лише на зняття симптомів тремору і поліпшення якості життя пацієнтів.

Для запобігання загострення захворювання необхідно дотримуватися здоровий спосіб життя, обмежити вживання кави (а краще зовсім виключити його з раціону), не курити, не зловживати спиртними напоями, уникати по можливості стресових ситуацій.

Велике значення має фізична активність. Займіться легким видом спорту. Відмінно підходить плавання або легка пробіжка по ранках.

Тромбофлебіт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Тромбофлебітом називають захворювання, що виникає внаслідок запального процесу усередині вени, в просвіті якої з'являється тромбовое освіта, звужує кровоносну канал і погіршує струм крові. Тромбофлебіт є серйозною проблемою для людей, які за родом діяльності змушені проводити «на ногах» основну частину робочого часу. Розвинувся одного разу варикоз може служити головною причиною подальшого погіршення стану венозної системи, найчастіше приводить до виникнення тромбофлебіту.

Тромбофлебіт буває поверхневим (вражаючим верхні шари вен) і глибоким (торкаються вени, які знаходяться всередині м'яких тканин).

Тромбофлебіт – причини

Як і у більшості захворювань опорно-рухової системи, в зоні ризику ураження тромбофлебітом перебувають в першу чергу люди, які піддають свій організм частим фізичних перевантажень. Постійне підняття тягарів супроводжується високим ступенем навантаження на ноги і тазостегнові суглоби. Саме в цих відділах найчастіше і починається деформація вен. Але не слід думати, що тромбофлебіт вражає тільки активних людей. Існує ще цілий ряд причин, які провокують початок захворювання.

У їх числі:
• Сповільнений потік крові,
• Зміна складу крові,
• Порушення нормального згортання крові,
• Захворювання або каліцтво судин,
• Розлади нейротрофічних або ендокринного характеру,
• Інфекційні захворювання,
• Алергічні процеси,
• Внутрішньовенне введення лікарських препаратів, що супроводжується пошкодженням стінки кровоносної каналу.
• Оперативне втручання, особливо в області тазостегнових суглобів і нижній частині черевної порожнини.

Захворювання найчастіше схильні люди, які мають порушення в діяльності серцево-судинної системи, або з різними інфекційними проявами і гнійними запальними процесами.

Тромбофлебіт – симптоми

Прояв хвороби залежить від розміру тромбу і протяжності запалення венозної стінки.

• Симптоми тромбофлебіту гомілки. Перший напад зазвичай виникає раптово і супроводжується відчуттям розпирання в м'язах литок ніг і болями. При опусканні гомілки вниз дискомфортні відчуття різко посилюються. Захворювання може супроводжуватися підвищенням температури тіла. На запальній ділянці явно видно набряк, а шкіра стає з легким сизим відтінком. Дотик, а особливо здавлювання, болісно для пацієнта.

• Симптоми тромбофлебіту стегнової вени. Больовий синдром менш виражений через більшого просвіту і кращого кровотоку, ніж у голеностопной частині ніг. Явними ознаками стегнового тромбофлебіту є біль в кінцівці і деяке випинання вен в області стегна, в паху і лонної частини. Температура тіла може підвищуватися до стану ознобу. Можливий незначний набряк прилеглих м'язів.

• Симптоми тромбофлебіту клубово-стегнової області магістральної вени. Найбільш серйозна форма захворювання, яка переноситься хворими досить важко. Якщо тромб не повністю перекриває просвіт каналу, то пацієнти можуть не відчувати занадто різких болів. Але певний дискомфорт виникає в попереку і крижах, а також нижній частині черевної порожнини в зоні ураження вени. Різкі болі і погіршення самопочуття починаються при повному перекритті просвіту вени. Відбувається підвищення температури до 39 градусів, зазначається нездужання з ознаками інтоксикації. Місце появи тромбу може мати абсолютно білий або синюшний колір, навколо виникає припухлість.

Тромбофлебіт – діагностика

Діагностується тромбофлебіт шляхом пальпації і визначення ділянки, що є причиною виникнення хворобливих відчуттів. Для створення більш чіткої клінічної картини проводять реовазографию або ультразвукову доплерографію. Найбільш інформативним є дослідження ультразвуком з використанням кодованого кольором кровотоку. Така діагностика не тільки визначає розмір тромбу, але й оцінює якість ураженої вени і ступінь звуження її просвіту.

Тромбофлебіт – лікування

Лікування та реабілітація хворих тромбофлебітом проходить в умовах стаціонару і під суворим наглядом фахівців. Спочатку, до встановлення остаточного діагнозу у хворого фіксують уражену кінцівку, піднімаючи її над поверхнею на 15-20 градусів. Потім проводиться медикаментозне лікування, суть якого полягає у веденні препаратів, здатних руйнувати тромби і перешкоджати їх подальшої освіти. Після локалізації запалення хворим показано курортне лікування з прийняттям ванн, що містять сірководень. У найбільш гострих випадках застосовується хірургічний метод лікування з перев'язкою вен.

Навіть після проходження стаціонарного лікування, хворі повинні постійно носити еластичні пов'язки, що фіксують проблемні ділянки вен.

Тонзиліт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Тонзилітом називають інфекцію верхніх дихальних шляхів, яка проявляється запаленням піднебінних мигдалин. За характером перебігу тонзиліт буває гострим (відомий як ангіна) або хронічним. Хронічним тонзилітом страждає від 12% до 15% дитячого населення та від 4% до 10% дорослого.

Тонзиліт - причини

Найчастіше гострий тонзиліт буває викликаний вірусами і стрептококами, рідше - мікоплазмами та хламідіями. Шлях передачі інфекції - повітряно-краплинний, джерело - хворі носії.

При неправильному лікуванні або його відсутності, ослабленому організмі або наявності інших хронічних захворювань гострий тонзиліт може перейти в хронічну форму, яка характеризується періодичними загостреннями. Хронічний тонзиліт є в організмі вогнищем інфекції, яка послаблює його сили і поширює інфекцію на інші органи. Найбільш часто ці ускладнення стосуються серця і нирок.

Хронічний тонзиліт може розвиватися при стійкому порушенні носового дихання (наприклад, у випадку викривлення носової перегородки, збільшення нижніх носових раковин, поліпів носа тощо). До причин місцевого характеру можна віднести наявність інфекційних вогнищ в прилеглих органах.

Важливими чинниками розвитку та перебігу хронічного тонзиліту є ослаблення імунних сил організму і алергічні стани, які можуть виступати як причиною хронічного тонзиліту, так і її наслідком.

Тонзиліт - симптоми

Гострий тонзиліт характеризується швидким підвищенням температури аж до 39°С, ознобом, головним болем, болем у горлі, що підсилюється при ковтанні, болями в м'язах і суглобах. Через 5-7 днів, якщо не виникає ускладнень, основні клінічні симптоми хвороби у вигляді лихоманки, інтоксикації, запальних змінах в мигдалинах проходять, однак, лімфовузли можуть залишатися збільшеними до 10-12 днів.

Основною ознакою хронічного тонзиліту є повторювані ангіни. Також він проявляється постійними або періодичними болями при ковтанні, болями в області підщелепних лімфатичних вузлів, першіння в горлі, неприємним запахом з рота, відкашлюванням гнійних пробок, іноді - субфебрильною температурою. Можуть турбувати болі в області серця і в суглобах.

Тонзиліт - діагностика

Діагностувати тонзиліт з визначенням його форми і стадії може тільки лікар – отоларинголог, проаналізувавши сукупність загальних і місцевих ознак, а також ґрунтуючись на анамнестичних даних, об'єктивних симптомів і лабораторних показників бактеріологічного дослідження.

Тонзиліт - лікування і профілактика

Консервативне лікування гострого тонзиліту включає в себе антибактеріальну терапію, промивання мигдалин (з метою видалення гнійних пробок) і змазування розчином Люголя, фізіотерапевтичні процедури.

Одним з обов'язкових умов лікування гострого тонзиліту є постільний режим, який необхідний для прискорення одужання та запобігання ускладнень. Також для видалення хвороботворних мікроорганізмів і продуктів їх розпаду з організму хворому призначають рясне тепле пиття (краще лужне). Гнійні ангіни лікуються з обов'язковим застосуванням антибіотиків, а також препаратів, що знімають набряк і знижують алергічне стан організму (антигістамінних засобів).

Треба пам'ятати, що при неправильному лікуванні гострого тонзиліту або його відсутності він переходить в хронічну форму!

Профілактичне консервативне лікування хронічного тонзиліту полягає в проведенні цілого комплексу лікувальних процедур. Вони сприяють знищенню хвороботворної мікрофлори, що постійно знаходиться в лакунах мигдаликів, поліпшення дренажу мигдалин, корекції стану імунної системи пацієнта. Ці процедури полягають промивання лакун мигдаликів, змащування мигдаликів антисептичними розчинами, проведення фізіотерапевтичних процедур, застосування імуномодулюючих засобів. Такий курс лікування повинен проводитися двічі на рік.

Коли консервативне лікування виявляється неефективним, або високий ризик ускладнення, застосовують хірургічний метод лікування тонзиліту, який може мати вигляд:

- тонзиллотомии, яка полягає у видаленні мигдалин або їх підрізання;
- операції, заснованої на криометоде (руйнування пошкоджених тканин холодом);

Профілактика гострого тонзиліту полягає у підтримці імунітету в тонусі, веденні здорового способу життя і гартувальних процедур. Профілактика загострень хронічного тонзиліту полягає в лікуванні мигдалин і підвищення опірності організму, а також в усуненні інших джерел інфекції: аденоідітов, карієсу зубів, захворювань придаткових пазух носа.

Яндекс.Метрика