Тромбоцитопенія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Тромбоцитопенією називають зниження в крові кількості тромбоцитів, безбарвних клітин крові, які мають величезне значення для згортання крові. У разі вираженої тромбоцитопенії може розвинутися кровоточивість і спонтанне крововилив у внутрішні органи, що може бути небезпечним для життя. В якості стану тромбоцитопенія може виявлятися практично при будь-яких гематологічних захворюваннях.

Тромбоцитопенія - причини

Зазвичай тромбоцитопенія буває набутою. Найчастіше причинами її виникнення виступають:

- лікарська алергія (алергічна тромбоцитопенія),
- вироблення антитромбоцитарних AT (аутоімунна тромбоцитопенія),
- інфекції, інтоксикації, тиреотоксикоз (симптоматична тромбоцитопенія).

У новонароджених тромбоцитопенія може виникнути внаслідок проникнення через плаценту в організм дитини аутоантитіл від хворої матері (трансиммунная тромбоцитопенія).

Тромбоцитопенія - симптоми

Як правило, тромбоцитопенія проявляється такими симптомами:

- кровоточивістю ясен;
- частими носовими кровотечами;
- схильністю до утворення синців;
- специфічної мелкоточечной висипом на тілі, зазвичай на ногах;
- утрудненою зупинкою кровотечі після невеликих порізів, видалення зубів і т. д.;
- кров'ю в калі або в сечі;
- у жінок - тривалими, рясними кровотечами при місячних.

Загальний стан хворого зазвичай не викликає у нього побоювань або хворобливих відчуттів, однак, це оманливе благополуччя може призвести до внутрішніх кровотеч будь-яких органів, або навіть крововиливу в мозок.

Тромбоцитопенія - діагностика

Основним і головним тестом на тромбоцитопенію є клінічний аналіз крові. Саме з його допомогою отримують уявлення про кількість еритроцитів, тромбоцитів і лейкоцитів у крові. Показник нормального числа тромбоцитів може бути різним у різних лабораторіях, але за норму беруть від 150 тис. до 450 тис. клітин.

Тромбоцитопенія також є показанням для дослідження кісткового мозку на наявність мегакаріоцитів. При їх відсутності стає очевидним порушення тромбоцітопоеза, а за наявності - небудь периферичний руйнування тромбоцитів, або депонування тромбоцитів у селезінці.

Тромбоцитопенія - лікування і профілактика

Для легкої форми тромбоцитопенії, що не має клінічних проявів, зазвичай буває достатнім спостереження лікаря. Наприклад, не вимагає лікування тромбоцитопенія у вагітних, яка проходить сама після пологів.

Більш важкі форми тромбоцитопенії потребують лікування, яке зазвичай починається з усунення їх причини. В основі лікування лежить усунення шкідливого агента, або лікування основного захворювання (наприклад, якщо мова йде про сепсисі, то для боротьби з інфекцією застосовують антибіотики).

Також для лікування цього захворювання застосовують переливання донорських тромбоцитів, з його допомогою можна тимчасово скорегувати тромбоцитопенію. Тромбоцитопенія, яка обумовлена дефіцитом вітаміну В12 або фолієвої кислоти, зникає при відновленні їх нормального рівня.

Пацієнти, хворі тромбоцитопенією, щоб уникнути небезпечних для життя станів повинні дотримуватися ряд профілактичних заходів:

- уникати ситуацій, що призводять до травм, зокрема, при тромбоцитопенії не можна займатися ніякими травматичними видами спорту;
- відмовитися від алкоголю, так як він є причиною уповільнення вироблення тромбоцитів;
- відмовитися від прийому аспірину, як і від інших нестероїдних протизапальних препаратів (вольтарена, ібупрофену та ін), так як цим лікам властиво порушувати функцію тромбоцитів і провокувати кровотечу.

Тромбоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Тромбоз – це патологічний стан, при якому порушується нормальний струм крові по венах, внаслідок утворення тромбів (кров'яних згустків). У медичній практиці найчастіше зустрічається тромбоз нижніх кінцівок. Згустки крові можуть утворюватися не тільки в глибоких венах, але і в поверхневих – поверхневий тромбофлебіт, однак таке захворювання досить рідко є причиною серйозних порушень у кровопостачанні. На відміну від поверхневого тромбофлебіту, венозний тромбоз вимагає термінового медичного втручання, так як може стати причиною розвитку небезпечних для здоров'я і життя людини ускладнень.

Причини венозного тромбозу

Причиною розвитку венозного тромбозу найчастіше стає цілий комплекс факторів:
1. Проблеми зі згортанням крові;
2. Істотне уповільнення венозного струму крові;
3. Хімічне, механічне, інфекційне або алергічне пошкодження внутрішньої поверхні венозних стінок;

При певних обставинах в людському організмі збільшується в'язкість крові. У тому випадку, якщо на венозних стінках є бар'єри для повноцінного струму крові різко зростає ризик утворення згустків. Маленький тромб, який утворюється на стінках вени, може викликати запальний процес і тим самим прискорити пошкодження венозних стінок. Саме цей патологічний процес найчастіше стає причиною утворення венозних тромбів. Також виникненню тромбозу може сприяти застійні стани у венозній системі нижніх кінцівок. Причинами такого застою стає, як правило, малорухливий спосіб життя людини.

Що може стати відправним поштовхом до розвитку цього небезпечного захворювання?

1. Операційне втручання, травма, сильне фізичне напруження;
2. Інфекційне зараження;
3. Післяпологовий період;
4. Тривалий нерухомий стан після перенесених терапевтичних і неврологічних захворювань;
5. Злоякісні утворення (рак підшлункової залози, шлунка, легенів);
6. Прийом гормональних пероральних контрацептивів;

Як правило, венозний тромбоз розвивається в нижніх кінцівках людини, хоча іноді в медичній практиці спостерігаються венозні тромбози в області рук, які виникають під впливом таких факторів як:

1. Імплантація електрокардіостимулятора або кардиофибриллятора;
2. Катетеризація вен на руках. Катетер, встановлений у відні на тривалий термін, може викликати подразнення стінок вени і привести до утворення згустків крові;
3. Новоутворення в області вен;
4. Сильна, надмірне навантаження на руки. У цьому випадку тромбоз розвивається внаслідок сильного тиску натренованих м'язів на глибокі вени в руках;

Симптоми венозного тромбозу

Симптоми тромбозу безпосередньо залежать від розташування тромбу. У 50% випадків кров безперешкодно відтікає в поверхневі вени, внаслідок цього кровотік відновлюється частково, і тромбоз протікає безсимптомно. В інших випадках захворювання спостерігаються такі характерні симптоми:

1. Набряки;
2. Біль розпираючого характеру в ураженій області;
3. Біль при обмацуванні, яка посилюється по ходу ураженої вени;
4. Синюшність шкіри ураженої області;
5. Гіпертермія в місці утворення тромбу;
6. Набухання поверхневих вен;

Діагностика венозного тромбозу

Сучасна медицина володіє відмінною технічною базою для якісної діагностики венозного тромбозу глибоких вен. В основному, остаточний діагноз встановлюється флебологом. Для початку лікар проводить ряд досліджень: жгутовые проби, маршові проби і т. д. На підставі цих тестів встановлюється наявність тромбозу глибоких вен. Для ефективної оцінки кровообігу і кровотоку пацієнта використовується флебографія, УЗДГ вен, дуплексне сканування, радіонуклідне сканування і т. д.

Лікування і профілактика венозного тромбозу

Для запобігання розвитку тяжких ускладнень у хворих венозним тромбозом обов'язково проводиться госпіталізація з призначенням постільного режиму. Для ураженої кінцівки забезпечується високе становище. Щоб максимально убезпечити хворого від утворення нових згустків у відні, пацієнт повинен приймати гепарин. Після курсу лікування гепарином хворого, як правило, переводять на більш «м'які» медикаменти (варфарин). Курс лікування варфарином може досягати підлозі року. Для контролю за системою згортання крові, хворому в проміжках між лікуванням проводять коагулограмммы. Варто відзначити, що тромботичні лікарські засоби максимально ефективні лише на ранньому етапі утворення згустків. Пізніше, така терапія небезпечна для пацієнта з-за ризику фрагментації тромбів і розвитку такого серйозного захворювання, як тромбоемболія легеневої артерії.

Різні заходи, які спрямовані на запобігання утворення тромбів в глибоких венах, як правило, полягають у виключенні факторів, які є пусковим механізмом у формуванні тромбозу.

Трахеїт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Трахеїт - це захворювання трахеї, що виникає внаслідок вірусної або бактеріальної інфекції носоглотки. Процес аналогічний бронхіту, відрізняється тільки локалізацією і нерідко супроводжується захворюванням бронхів. Трахеїт характеризується больовими відчуттями в області грудей, болісним кашлем, який активізується в ранкові години. Якщо не проводити відповідне лікування, то кашель триває протягом декількох тижнів.

Трахеїт у маленьких дітей небезпечний ризиком асфіксії, особливо при поєднанні з дифтерією. Трахеїт протікає в хронічній або гострій формі. Гострий трахеїт, як правило, супроводжується супутнім захворюванням - ларингітом, гострим ринітом або фарингітом.

Трахеїт - причини

Найчастішими причинами гострого трахеїту є: вірус, стрептококова або стафілококова інфекції. Причиною розвитку трахеїту може стати вдихання холодного, сухого або запиленого повітря, а також повітря з високою концентрацією агресивних речовин.

Гострий трахеїт в деяких випадках може перейти в хронічну форму. Досить часто він виникає у людей, які зловживають алкоголем і курінням, а також на ґрунті хвороб нирок, серця та емфіземи легенів. Нерідко причиною трахеїту бувають хронічні запальні захворювання навколоносових пазух і порожнини носа.

Трахеїт - симптоми

Зазвичай симптоми гострого трахеїту проявляються відразу за гострим запаленням верхніх відділів дихальних шляхів. Найхарактерніший ознака трахеїту - це сухий кашель вранці і вночі. Напади кашлю виникають при плачі, глибокому зітханні, сміху. Під час нападу кашлю хворий відчуває саднящую біль за грудиною і в глотці, що призводить до обмеження дихальних рухів. Дихання стає прискореним і поверхневим. Навіть незначна кількість мокротиння, що знаходиться в місці біфуркації трахеї, може викликати напад судомного кашлю.

Загальний стан хворого зазвичай задовільний. Відзначається невелике підвищення температури тіла (значне у дітей - до 39 градусів). Мокрота спочатку в'язка, слизового характеру і відходить в невеликій кількості. Поступово вона стає більш щедрою, слизисто-гнійної і відділяється легше. Менш інтенсивним стає біль при кашлі.

Іноді запальний процес одночасно з трахеєю захоплює бронхи, тоді клінічна картина приймає характер трахеобронхіту. Кашель стає більш болісним, а температура тіла підвищується. Найчастішим ускладненням трахеобронхіту і трахеїту є бронхопневмонія, що особливо небезпечно для людей похилого віку і дітей.

Трахеїт - діагностика

Діагностика трахеїту базується на узагальненій клінічній картині, результати медичного огляду гортані і трахеї з допомогою ларингоскопа, вислуховуванні звуків (аускультації) з допомогою фонендоскопа. Під час огляду виразно помітний набряк, який характерний для гострого трахеїту. Вислуховування простежує різні хрипи, розсіяні по легким.

Трахеїт - лікування і профілактика

Лікування хронічної та гострої форм захворювання однаково. Залежить воно від причин виникнення трахеїту. Оскільки природа хвороби варіюються, лікарю необхідно з'ясувати спровокували розвиток трахеїту фактори.

При інтоксикації призначають сульфаніламіди і антибіотики, при інфекції - різні противірусні препарати. При лікуванні особливу увагу варто приділити симптомів трахеїту, які проявляються в більшій мірі. Так, значне підвищення температури потрібно усувати жарознижувальними засобами. Утруднене відходження мокротиння вимагає застосування відхаркувальних засобів рефлекторної дії. Рекомендується проводити інгаляції і приймати гаряче питво.

Профілактика трахеїту включає в себе заходи, покликані попередити хворобу, і можливе усунення умов, які провокують розвиток захворювання:
- уникати тривалого перебування в погано провітрюваних і запилених приміщеннях;
- не допускати переохолодження;
- уникати пасивного і активного куріння;
- дотримуватися елементарних правил гігієни і чистоти в будинку.

Яндекс.Метрика