Тромбоцитопенія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Тромбоцитопенією називають зниження в крові кількості тромбоцитів, безбарвних клітин крові, які мають величезне значення для згортання крові. У разі вираженої тромбоцитопенії може розвинутися кровоточивість і спонтанне крововилив у внутрішні органи, що може бути небезпечним для життя. В якості стану тромбоцитопенія може виявлятися практично при будь-яких гематологічних захворюваннях.

Тромбоцитопенія - причини

Зазвичай тромбоцитопенія буває набутою. Найчастіше причинами її виникнення виступають:

- лікарська алергія (алергічна тромбоцитопенія),
- вироблення антитромбоцитарних AT (аутоімунна тромбоцитопенія),
- інфекції, інтоксикації, тиреотоксикоз (симптоматична тромбоцитопенія).

У новонароджених тромбоцитопенія може виникнути внаслідок проникнення через плаценту в організм дитини аутоантитіл від хворої матері (трансиммунная тромбоцитопенія).

Тромбоцитопенія - симптоми

Як правило, тромбоцитопенія проявляється такими симптомами:

- кровоточивістю ясен;
- частими носовими кровотечами;
- схильністю до утворення синців;
- специфічної мелкоточечной висипом на тілі, зазвичай на ногах;
- утрудненою зупинкою кровотечі після невеликих порізів, видалення зубів і т. д.;
- кров'ю в калі або в сечі;
- у жінок - тривалими, рясними кровотечами при місячних.

Загальний стан хворого зазвичай не викликає у нього побоювань або хворобливих відчуттів, однак, це оманливе благополуччя може призвести до внутрішніх кровотеч будь-яких органів, або навіть крововиливу в мозок.

Тромбоцитопенія - діагностика

Основним і головним тестом на тромбоцитопенію є клінічний аналіз крові. Саме з його допомогою отримують уявлення про кількість еритроцитів, тромбоцитів і лейкоцитів у крові. Показник нормального числа тромбоцитів може бути різним у різних лабораторіях, але за норму беруть від 150 тис. до 450 тис. клітин.

Тромбоцитопенія також є показанням для дослідження кісткового мозку на наявність мегакаріоцитів. При їх відсутності стає очевидним порушення тромбоцітопоеза, а за наявності - небудь периферичний руйнування тромбоцитів, або депонування тромбоцитів у селезінці.

Тромбоцитопенія - лікування і профілактика

Для легкої форми тромбоцитопенії, що не має клінічних проявів, зазвичай буває достатнім спостереження лікаря. Наприклад, не вимагає лікування тромбоцитопенія у вагітних, яка проходить сама після пологів.

Більш важкі форми тромбоцитопенії потребують лікування, яке зазвичай починається з усунення їх причини. В основі лікування лежить усунення шкідливого агента, або лікування основного захворювання (наприклад, якщо мова йде про сепсисі, то для боротьби з інфекцією застосовують антибіотики).

Також для лікування цього захворювання застосовують переливання донорських тромбоцитів, з його допомогою можна тимчасово скорегувати тромбоцитопенію. Тромбоцитопенія, яка обумовлена дефіцитом вітаміну В12 або фолієвої кислоти, зникає при відновленні їх нормального рівня.

Пацієнти, хворі тромбоцитопенією, щоб уникнути небезпечних для життя станів повинні дотримуватися ряд профілактичних заходів:

- уникати ситуацій, що призводять до травм, зокрема, при тромбоцитопенії не можна займатися ніякими травматичними видами спорту;
- відмовитися від алкоголю, так як він є причиною уповільнення вироблення тромбоцитів;
- відмовитися від прийому аспірину, як і від інших нестероїдних протизапальних препаратів (вольтарена, ібупрофену та ін), так як цим лікам властиво порушувати функцію тромбоцитів і провокувати кровотечу.

Фімоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Фімоз – це вроджене або набуте звуження крайньої плоті, тобто пелюстки, що прикриває головку статевого члена. Фімоз є найбільш поширеним пороком розвитку чоловічого статевого органу. Головка пеніса при цьому іноді відкривається з великими труднощами, в запущеній формі – може не оголюватися зовсім.

Фімоз – причини

У новонароджених хлопчиків фімоз – фізіологічне явище, що проходить, як правило, до 3-4 років.

У чоловіків захворювання зберігається з дитинства або розвивається в період статевого дозрівання. У більшості випадків фімоз має спадкові коріння – патологія може перейти від батька до сина.

Розвиток хвороби під час статевого дозрівання зумовлене тим, що в стадії порушення головка пеніса збільшується в кілька разів, шкіра крайньої плоті при цьому, маючи низьку еластичність, не може розтягнутися до потрібних параметрів, тому відбувається постійна мікротравматизація її шкірного покриву. Заживая, тріщини утворюють щільний рубець, який не може розтягуватися, так як рубцева тканина не еластична. Чим більше мікротріщин, тим більше рубців. Відповідно шкіра ущільнюється, грубіє, а крайня плоть звужується.

Перенесені травми пеніса можуть спровокувати утворення рубцевої тканини. Сифіліс, цукровий діабет, генітальний герпес і баланопостит (запалення пелюстки крайньої плоті) також можуть сприяти появі фімозу у чоловіків.

Фімоз – симптоми

У медицині виділяють 4 ступеня патології:

1 ступінь – головка члена оголюється легко в спокійному стані, при ерекції виникають незначні труднощі.

2 ступінь – оголюється головка з працею в спокійному стані, під час ерекції – практично не відкривається.

3 ступінь – не оголюється головка зовсім, навіть у спокійному стані, сечовий прохід залишається відкритим, проблем із сечовипусканням немає.

4 ступінь – процес сечовипускання утруднене; спочатку набухає препуціальний мішок, потім сеча стікає назовні тонкою цівкою; головка повністю закрита.

Хворі фімозом скаржаться на біль при спробі оголити голівку пеніса, особливо в стані ерекції. Фімоз частково або повністю виключає проведення гігієнічних заходів в області голівки члена, це неминуче призводить до застою у препуциальной порожнини. Скупчення в ній смегми (жироподобного секрету) створює сприятливе живильне середовище для розмноження хвороботворних бактерій. Розвивається набряклість і запалення.

При 3 і 4 ступеня хвороби, зважаючи на те, що головка члена практично не відкривається, може відбутися її повне або часткове зрощення з пелюсткою крайньої плоті. Будь-які спроби розділити їх не супроводжуються рясною кровотечею і різким болем. Цей стан вимагає негайного лікування.

При спробі оголити голівку, наприклад, під час мастурбації або в момент статевого зносини, може розвинутися грізне ускладнення – парафімоз (защемлення головки кільце крайньої плоті). Розвивається набряк тканин, синіє головка. Потрібно спробувати вправити крайню плоть, якщо не вдається цього зробити, негайно викликайте швидку, а на місце набряку прикладіть холод.

Фімоз – діагностика

Зазвичай не викликає труднощів. Огляд і постановка діагнозу здійснюється, як правило, лікарем-урологом або хірургом.

Фімоз – лікування і профілактика

Існують три основних методи усунення патології: кортикостероїдна терапія, розтягнення крайньої плоті і хірургічне лікування (на сьогоднішній день – найбільш результативна і ефективна).

Суть кортикостероїдної терапії полягає в постійному і тривалому нанесенні спеціальних мазей на шкіру статевого члена. Вважається, що стероїдні мазі роблять шкіру більш еластичною, знімають набряк і прискорюють процес загоєння мікротравм. Може пройти чимало часу, перш ніж відбудеться зрушення в позитивну сторону.

Метод розтягування крайньої плоті – заснований на планомірне і поступовому розширенні шкіри пальцями або спеціальними інструментами. Процедуру необхідно проводити за 30-60 хвилин в день протягом декількох місяців. Можливо комплексне поєднання з кортикостероїдної терапії. Не у кожного чоловіка вистачає терпіння на такі тривалі маніпуляції. До того ж вищеперелічені методи ефективні при перших двох стадіях фімозу. При 3 і 4 – без хірургічного втручання не обійтися.

Циркумцизії (обрізання) – найшвидший спосіб усунення фімозу. Суть операції полягає в частковому або повному видаленні крайньої чоловічої плоті, в результаті чого проблема повністю усувається. Однак якщо розвинулося виражене запалення, циркумцизію проводити не можна.

В екстрених випадках, при сильному набряку або парафимозе, роблять подовжній розтин стягуючого кільця крайньої плоті, щоб запобігти некроз дітородного органу.

При вираженому запаленні лікар може призначити антибактеріальну терапію у вигляді мазей та таблеток, і тільки після терапії застосовують обрізання.

Профілактика фімозу: фактично не розроблена, так як захворювання обумовлене генетичними факторами. Єдине, що необхідно, це стежити за станом пеніса новонароджених хлопчиків: обробляти голівку і крайню плоть, проводити періодичну очистку для запобігання запалення. Якщо до 6-річного віку фімоз у хлопчика не проходить, потрібно звернутися до хірурга, уролога для призначення відповідного лікування.

Флегмона - причини, симптоми, діагностика, лікування

Флегмона - це розлите гнійне запалення м'яких тканин, яке характеризується дифузним просочуванням тканин гнійним ексудатом. Має тенденцію до дуже швидкого поширення та втягнення в гнійний процес клітковини, м'язів і сухожиль.

У цій особливості і полягає відмінність флегмони від абсцесу, при якому процес обмежений піогенною мембраною від оточуючих тканин. Флегмона може розвинутися в абсолютно будь-якій частині тіла. При бурхливому плині захоплює ряд анатомічних областей.

Флегмона - причини

Флегмона є незаразних захворюванням, інфекція вражає тільки глибинні шари шкіри - підшкірну тканину і дерму, а епідерміс (верхній покрив шкіри) перекриває інфекції доступ до розповсюдження.

Викликають захворювання стрептококи, стафілококи і інші мікроби, які проникають в організм через пошкодження слизових оболонок, шкіри та через кров. Флегмона може викликатися введенням хімічних речовин (скипидару, гасу, бензину) під шкіру або стати ускладненням після абсцесу, карбункулів або інших гнійних процесів.

Флегмона - симптоми

Спочатку виникає хвороблива припухлість, почервоніння шкіри над нею, відзначаються сильні болі, температура тіла може підвищитися до 39-40 градусів за Цельсієм і вище. Хвороба супроводжується загальною слабкістю і сильною спрагою. Згодом набряк наростає, шкірні покриви лисніють і червоніють. При пальпації визначаються чіткі межі ущільнення, нерухомого і дуже гарячого.

Перебіг захворювання зазвичай вкрай важкий. В первинній стадії підшкірна жирова клітковина зберігає драглистий вигляд і просякнута серозною рідиною каламутного кольору. Коли інфільтрація м'яких тканин швидко збільшується, ексудат робиться гнійним. Гнильна флегмона відрізняється некрозом і розплавлюванням тканин з характерним смердючим запахом. Відзначається дифузне запалення м'яких тканин і некроз м'язів, підшкірної клітковини з утворенням численних бульбашок газу.

Флегмона - діагностика

Діагностика поверхневих флегмон, як правило, не представляє великих труднощів. Важливе значення мають дані огляду, анамнезу та пальпації. При дослідженні крові фіксується нейтрофільний зсув вліво і високий лейкоцитоз. Якщо флегмони локалізуються в міжм'язових просторах (області тазу, заочеревинному), то діагностика може бути утрудненою. У подібних ситуаціях слід обов'язково враховувати джерело інфікування та застосовувати додаткові дослідження за допомогою ендоскопії, рентгенографії і фістулографія.

Флегмони досить часто ускладнюються тромбофлебітом, лимфангиитом, лімфаденітом і гнійними затеками по шляху апоневротических і сухожильних утворень. Хворі з діагнозом "Флегмона" повинні проходити лікування тільки в стаціонарі.

Флегмона - лікування і профілактика

Основний метод лікування флегмони - хірургічна операція. Новокаїнові блокади, антибіотикотерапія, фізіотерапевтичне лікування, введення препаратів, які підвищують захисні сили організму, допустимі тільки в початковій стадії хвороби. Якщо відсутнє швидкий позитивний ефект (поліпшення загального самопочуття, показників крові, нормалізація температури тіла, припинення болю) і спостерігається наростання симптомів інтоксикації, то потрібно екстрене хірургічне втручання. Раннє оперативне втручання запобігає поширенню гнійного процесу, а також розвиток інтоксикації.

Профілактика флегмони полягає в запобіганні мікротравм в побуті і на виробництві, своєчасному наданні медичної допомоги при мікротравмах, пораненнях, впровадження чужорідних тел. Важливе значення має лікування піодермій та інших місцевих вогнищ інфекції.

Яндекс.Метрика