Уреаплазма - причини, симптоми, діагностика, лікування

Уреаплазма (уреаплазмоз) – захворювання, що викликається внутрішньоклітинним мікроорганізмом – уреаплазмою, яка не має клітинної структури. Вона розглядається в мікробіології як перехідний щабель від вірусів до одноклітинним; живе на слизовій оболонці статевих органів (переважно у жінок) та сечовивідних шляхів.

Уреаплазма – причини

До провідної причини поширення уреаплзменной інфекції належать статевий шлях (орально-генітальний). Ймовірність передачі після першого статевого акту залежить від стану імунітету партнера, його фізіологічної особливості.

Вертикальний шлях зараження (від матері до плоду) – також досить поширений шлях інфікування. У 30% новонароджених дівчаток виявляються колонізовані уреаплазми на шкірі, в дихальних шляхах і статевих органах. У хлопчиків цей показник, як правило, набагато менше. З часом може відбутися самовилікування. Практика показує, тільки у 5% школярок, не ведуть статеве життя, діагностують латентний уреаплазмоз.

Рідкісні шляхи передачі: контактно-побутовий, внутрішньоутробний (при наявності уреаплазми в навколоплідних водах), при трансплантації органів.

Уреаплазма – симптоми

У переважній більшості випадків захворювання протікає в латентній (безсимптомною) формі. Справа в тому, що уреаплазма, потрапляючи в організм, вливається в умовно-патогенну флору і стає її частиною. Як ми знаємо, імунітет тримає під контролем умовно-патогенну середу, але зі зниженням захисних функцій організму уреаплазми, як і інші мешканці цього середовища, можуть почати безконтрольно розмножуватися, викликаючи запалення сечостатевої системи: сечового міхура, уретри, простати, матки, придатків і т. д.

Зустрічається і гостра форма, яка характеризується наступними симптомами у жінок:

- рясні виділення з піхви (кольпіт);
- цистит, часте хворобливе сечовипускання;
- запалення цервікального каналу;
- болі внизу живота.

У чоловіків спостерігається наступна симптоматика:

- біль і різь під час сечовипускання;
- уретрит;
- виділення мутної сечі вранці.

Хочеться відзначити, що перераховані симптоми є наслідком багатьох ЗПСШ? Тому поставити правильний діагноз зможе тільки гінеколог або уролог, маючи на руках результати відповідних аналізів.

Уреаплазма – діагностика

При підозрі на уреаплазмову інфекцію пацієнту в першу чергу необхідно здати мазок (як жінці, так і чоловікові). Відхилення в показниках мазка (підвищений лейкоцитоз) лікар відправляє хворого на детальне обстеження – ПЛР та бактеріальний посів.

Культурологічне дослідження дозволяє протягом 2-3 днів визначити культуру збудника, а метод ПЛР заснований на виділенні ДНК паразита. Дані методи виявляють уреаплазму в організмі зі сто відсотковою точністю.

Допоміжний серологічний тест може бути використаний для виділення специфічних антитіл до уреаплазмозу. Корисний при рецидивуючих формах хвороби та формуванні ускладнень.

Уреаплазма – лікування і профілактика

Конкретну схему лікування уреаплазми розробляє фахівець. В основному вона включає в себе:

- антибактеріальну терапію, спрямовану на знищення інфекції. Добре зарекомендували себе антибіотики групи макролідів та хінолонів; деякі види антибіотиків тетрациклінового ряду не вітається за наявності стійких штамів;

- стимуляцію захисних сил організму;

Уреаплазма чутлива до сучасних фторхінолонів, що володіє великими антибактеріальними властивостями і величезною бактерицидною активністю. До того ж нові медикаменти мають фармакокінетичну цінність - високу абсорбцію і низьку токсичність.

Профілактичні заходи спрямовані на запобігання безладної статевого життя, використання бар'єрних методів контрацепції (презервативи). Жінка раз у півроку повинна спостерігатися у лікаря-гінеколога. При перших же неприємних відчуттях в сечостатевому тракті (часте хворобливе сечовипускання, хворобливі відчуття в низу живота) слід негайно звернутися до фахівця, оскільки наслідки гострого перебігу уреаплазми без відповідного лікування можуть бути серйозними, аж до розвитку безпліддя.

Фенілкетонурія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Фенілкетонурія (ФКУ) – це захворювання, яке безпосередньо пов'язане з порушенням амінокислотного обміну та призводить до ураження ЦНС. Фенілкетонурія переважно зустрічається у дівчаток. Нерідко хворі діти народжуються у здорових батьків (вони є гетерозиготними носіями мутантного гена). Родинні ж шлюби тільки збільшують кількість дітей, народжуваних з таким діагнозом. Найбільш часто фенілкетонурія спостерігається в північній Європі – 1:10000, у Росії з частотою 1:8-10000 і в Ірландії – 1:4560. У негрів ФКУ майже не зустрічається.

Фенілкетонурія – причини

В основі фенілкетонурії знаходиться дефіцит ферменту під назвою фенілаланін-4-гидроксилаза, що забезпечує синтез фенілаланіну в тирозин. з цього випливає велике накопичення у рідинах і тканинах організму фенілаланіну і його похідних (фенілоцтової, фенилмолочной і фенілпіровіноградной кислот, а також фенилэтилламина, фенилацетилглютамина та ін), що надають токсичну дію на ЦНС і викликають порушення в обміні глік - та ліпопротеїдів, білковому обміні і метаболізмі гормонів; викликають порушення обміну серотоніну і катехоламінів, розлади транспорту амінокислот, перинатальні фактори.

Фенілкетонурія - симптоми

Новонароджений виглядає цілком здоровим, перші симптоми захворювання починають з'являтися при досягненні дитиною 2-6-ти місяців. Фенілкетонурія проявляється вираженою слабкістю, відсутністю інтересу до навколишнього; можуть з'явитися неспокій, блювання і підвищена дратівливість. Вже після досягнення дитиною шестимісячного віку, можна помітити деяку його відставання в психічному розвитку.

Зростання малюка може бути в нормі або знижений. Також спостерігається зменшення розмірів черепа, пізнє прорізування зубів, малюк пізніше починає сидіти і ходити. Такі діти відрізняються своєрідними позою і ходою: вони ходять погойдуючись, дрібними кроками, опустивши плечі й голову, широко розставивши ноги, які зігнуті в тазостегнових і колінних суглобах.

Також хворі сидять у «положенні кравця», тобто, підібгавши ноги, що пов'язано з підвищеним тонусом м'язів. У більшості випадків фенілкетонурія вражає світловолосих, блакитнооких дітей, у яких шкіра зовсім позбавлена пігментації. У частини цих хворих трапляються епілептичні припадки, характерний «мишачий» запах, але з віком вони зникають. Виражені синюшність і дермофрагизм кінцівок, пітливість, підвищена чутливість до травм і сонячним променям. Частіше фенілкетонурія у дітей проявляється дерматитом, важкої екземою, артеріальною гіпотонією і схильністю до запорів.

Фенілкетонурія - діагностика

Для профілактики необоротних наслідків ФКУ проводиться її діагностика відразу ж після народження. У пологовому будинку на 4-5-й день життя доношеної дитини і на 7-й – у недоношеного береться кров на обстеження. Краплею капілярної крові просочується спеціальний паперовий бланк. Якщо концентрація фенілаланіну становить в крові більше 2, 2 мг%, то немовля з батьками відправляють в медико-генетичний центр для огляду, дообстеження та уточнення діагнозу.

Фенілкетонурія – лікування і профілактика

Фенілкетонурія на сьогоднішній день лікується єдиним методом – своєчасно організованою дієтотерапією, яка заснована за принципом обмеження міститься в їжі фенілаланіну. При цьому повністю виключаються з раціону продукти, що містять підвищену кількість білка (сир, риба, м'ясо, шоколад, крупи, бобові, яйця, хлібобулочні вироби, горіхи та ін). У лікувальному харчуванні хворих на ФКУ застосовуються спеціалізовані продукти закордонного та вітчизняного виробництва.

Для харчування дітей до року продукти за складом наближені до грудного молока – суміші «Лофенилак», «Афенилак» та інші. Для старших дітей рекомендується вживання сумішей «Максамум-ХР», «Тетрафен», «Феніл-фрі». Для хворих на фенілкетонурію джерелом жиру є вершкове, топлене і рослинне масло. Також включають в раціон соки, цукор, фрукти і овочі. Хворі діти постійно перебувають під наглядом психоневролога та дільничного педіатра. Також регулярно контролюють вміст фенілаланіну в сироватці крові за спеціальним графіком.

Уретрит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Уретрит – це запальне захворювання сечовивідного каналу. Воно зазвичай викликані мікроорганізмами (грибами, вірусами або бактеріями), але не гонококами, хламідіями, уреаплазмами, мікоплазмами, трихомонадами або герпесом. Від цієї недуги можуть страждати не тільки чоловіки, але і жінки.

Як і більшість захворювань сечостатевої системи, деякі форми уретриту відносяться до венеричною групі, тобто, його збудники потрапляють в організм статевим шляхом і спричиняють запалення в органах партнера.

Це одне з тих захворювань, яке поки ще остаточно не досліджено. Причин запалень може бути безліч, і від особливостей збудника залежатиме обраний лікарем метод лікування.

Уретрит – причини

Причинами виникнення уретриту можуть бути наступні фактори:
• Незахищений секс,
• Недотримання правил особистої гігієни,
• Переохолодження організму,
• Цистит та інші захворювання сечостатевої системи, не венеричного характеру,
• Попадання в сечовипускальний канал вірусів, що складають нормальну мікрофлору рота, піхви або прямої кишки.

Уретрит – симптоми

Прояв уретриту багато в чому схоже з іншими захворюваннями сечостатевої системи. Тому точна діагностика в поліклінічних умовах допоможе не тільки визначити суть захворювання, але і задати курс для правильного та ефективного лікування.

Уретрит характеризується:
• Виділеннями з сечовипускального каналу,
• Печінням і неприємними відчуттями в області статевих органів і сечового міхура,
• Болем і свербінням при сечовипусканні,
• Підвищенням кількості лейкоцитів в аналізі мазка.

Оскільки всі ці ознаки характерні і для більш серйозних венеричних захворювань, діагноз «уретрит» може бути поставлений тільки після виключення таких хвороб, як гонорея, хламідіоз, трихомоніаз, герпес або мікоплазмоз.

Уретрит – діагностика

Діагностика захворювань сечостатевої системи носить багатосторонній характер. Для того щоб правильно поставити діагноз «уретрит», необхідно провести цілий комплекс дослідницьких заходів, в числі яких:
• Взяття загального мазка з сечовипускального каналу,
• Дослідження на наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом,
• Посів на мікрофлору виділень з уретри,
• Обстеження передміхурової залози у чоловіків з метою виключення простатиту (УЗД-діагностика, пальцеве дослідження і аналіз секрету).

При першому зверненні до уролога, лікар з'ясовує у пацієнта характер його статевої поведінки, який є головним фактором при визначенні ступеня ризику виникнення захворювань, що передаються від статевих партнерів. В обов'язковому порядку з'ясовується, яка кількість зв'язків у пацієнта, до уваги беруться постійні і випадкові сексуальні партнери. Якщо буде встановлено, що інфекція в уретрі виникла в результаті незахищеного сексу, то потрібно лікування всіх людей, що вступали в статевий контакт з хворою людиною.

Уретрит – лікування і профілактика

Після того як буде визначено збудник уретриту, пацієнту призначається курс антибіотиків, які активно знищують виявлений при посіві мікроорганізм. Якщо крім уретриту у результаті діагностичних заходів буде встановлено наявність та іншого, супутнього захворювання, то курс лікування буде проходити паралельно по двох (або кількох) напрямами.

Але оскільки зняття і усунення неприємних відчуттів – справа досить просте, а саме захворювання носить значно більш глибокий характер, лікарю важливо позбавити пацієнта не від наслідків, а виключити причину. Якщо не виявити джерело запалення, після лікування через деякий час захворювання може виникнути з новою силою.

В першу чергу призначається курс медикаментів, які знищать в організмі інфекції, що призводять до запалення сечовипускального каналу. Навіть таке невинне захворювання, як молочниця у жінок, яке загострюється і зникає в залежності від стану імунітету, може не давати можливості повністю позбутися від уретриту. Тому вилікування всієї сечостатевої системи є невід'ємною частиною усунення запалення в уретрі.

Дуже ефективним методом до зняття запалення є інсталяція, тобто введення лікарських препаратів безпосередньо в сечовипускальний канал. Крім антибіотиків уролог, напевно, випише і курс імуностимуляторів, які зможуть підвищити ефективність лікування.

В якості профілактики уретриту слід дотримуватися правил особистої гігієни і не допускати випадкових статевих зв'язків.

Яндекс.Метрика