Варикоцеле - причини, симптоми, діагностика, лікування

Варикоцеле є варикозним розширенням вен сім'яного канатика і яєчка. Воно може стати причиною дуже неприємних наслідків, хоча для життя пацієнта не небезпечно. Проблема полягає в тому, що варикоцеле загрожує чоловічим безпліддям і больовим симптомом.

Це захворювання є досить поширеним серед чоловіків. Дані Всесвітньої організації охорони здоров'я свідчать, що варикоцеле в середньому зустрічається у 15-17% чоловічого населення. При цьому найчастіше йому схильні молоді люди 14-15 років – на їх частку припадає 19, 3%. У більшості випадків варикоцеле спостерігається з лівої сторони (80-98%), тому що відтік крові з мошонки зліва відбувається гірше, ніж справа. Відсоток випадків двосторонньої варикоцеле становить від 2% до 12%, а правостороннього варикоцеле - від 3% до 8%.

Варикоцеле - причини захворювання

Найбільш часто звуження лівої ниркової вени трапляється з-за того, що вона обмежується в районі верхньої брижової артерії і стовбура аорти. Це захворювання найбільш характерне для періоду статевого дозрівання, що супроводжується посиленням припливу крові до статевих органів. Також хвороба може розвиватися із-за тривалого статевого збудження, піднімання тягарів і т. д.

Варикоцеле - симптоми

Вираженість симптомів варикоцеле може мати три ступеня.

При першого ступеня патологію можна виявити шляхом пальпації при напруженні пацієнта в положенні стоячи. При другій можна візуально виявити розширені вени гроздевидного сплетення. Третій ступінь характеризується вираженим розширенням вен і зменшенням розмірів яєчка.

Клінічно хвороба проявляється опущенням, збільшенням лівої половини мошонки, почуттям тяжкості і тягне біль в ній при фізичних навантаженнях і при статевому збудженні. Однак, основний симптом захворювання - це зменшення розмірів яєчка (як правило, зліва), яке відбувається із-за загибелі сперматогенного епітелію, що становить близько 80% об'єму тканини яєчок.

Крім того, при тривалому перебігу захворювання відбувається атрофія яєчка. Звуження ниркової вени, викликане утворенням рубців в навколишньому тканини, нефроптозом, призводить до віднем гіпертензії в нирці. При цьому майже не відбувається зміни наповнення вен сім'яного канатика, або відбувається незначно, при зміні переході хворого із стоячого в лежаче положення.

Варикоцеле - діагностика

Діагностику проводять методом пальпирования хворого, коли він знаходиться в положенні стоячи. При захворюванні спостерігається відвисання мошонка на стороні поразки і розширення вен по ходу сім'яного канатика. У лежачому положенні хворого діагностика не може, так як в цьому випадку полегшується відтік крові, і розширені вени сім'яного канатика можуть спадаться. Діагностика правостороннього або двостороннього варикоцеле є ще більш складним.

Сьогодні захворювання діагностують головним чином шляхом проведення венографических досліджень (нирково-яїчкової венографії, антеградной венографії, трансскротальной тестикулофлебографии). Щоб визначити рухову здатність сперматозоїдів, проводять аналіз еякулята. Іноді застосовують реографию, теплографию, термометрію, допплероскопию, ультразвукове сканування (два останніх методу використовують головним чином для діагностики захворювання у дітей дошкільного і раннього шкільного віку).

Варикоцеле - лікування і профілактика

Призначення лікування варикоцеле передує збір анамнезу, який включає відомості про давність появи симптомів, наявності травм поперековій області, ймовірності трансформації ортостатичний варикоцеле у постійне.

Самим оптимальним методом лікування варикоцеле є оперативний. Також застосовують ендоскопічний метод, при якому проводять внутрішню яєчкову вену шляхом введення ендоскопа в заочеревинний простір. Рекомендовано обмеження фізичних навантажень і статевого життя, а також носіння суспензория.

Своєчасний початок лікування є головною умовою сприятливого прогнозу і відновлення функцій яєчка.

Варикоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Під варикозною хворобою, або варикозом, розуміють патологію, яка проявляється розширенням поверхневих вен, витончення їх стінок і утворенням вузликів - ділянок, що мають мішкоподібні випинання. Це дуже поширене захворювання судин, яким страждає до 28% жінок і 20% чоловіків.

Варикоз може стати причиною багатьох ускладнень: целюліту, кровотечі, тромбозу, дерматиту і трофічних виразок. Із-за розвитку варикозної хвороби та її ускладнень пацієнт може на довгий час втратити працездатність або навіть стати інвалідом.

Варикоз - причини захворювання

Однією з серйозних причин виникнення варикозу є спадковість. Тобто, люди, чиї близькі родичі страждають цим захворюванням, схильні йому більше інших, із-за здатності вродженої слабкості венозної стінки, предрасполагающей до розвитку варикозу, передаватися в спадщину.

Жінки в 2 рази частіше страждають від варикозу, ніж чоловіки. Вони більш схильні до захворювання з-за циклічного збільшення розтяжності стінок вен і розпушення клапанів, пов'язаного із збільшенням концентрації гормону прогестерону. Також медики не виключають, що причина схильності жінок варикозу полягає в тривалому носінні взуття на підборах.

Ще одна причина розвитку варикозу вен - вік. За медичною статистикою, найчастіше розвиток захворювання починається після 45 років. Однак, воно може з'являтися і у більш молодих людей.

Також виникнення варикозу сприяє малорухливий спосіб життя або робота, яка вимагає тривалого перебування стоячи; у спортсменів, навпаки, він може виникнути з-за інтенсивних фізичних навантажень. Варикоз може розвитку через ожиріння або надлишкової ваги, а також хронічних захворювань печінки: гепатиту або цирозу.

Варикоз - симптоми

Спочатку пацієнти можуть не звертати уваги на симптоми захворювання. При прогресуванні хвороби варикозне розширення вен можна розпізнати по появі на нижніх кінцівках по ходу вен вузлуватих здуття, біль і важкість у ногах, відчуття тепла та печіння у венах, нічних судомах в ногах і набряках у вечірній час.

При відсутності лікування болю набувають постійний характер, вени розширюються все більше, це призводить до утворення виразок на шкірі, венозної недостатності і тромбофлебіту.

Варикоз - діагностика

Поява перших симптомів варикозу вен - це привід негайно звернутися до лікаря, судинного хірурга, який лікує захворювання кровоносних судин. Він огляне ноги і при необхідності призначить додаткові обстеження, які сьогодні представлені:

- дуплексним скануванням (УЗД вен) - найбільш інформативним методом діагностики варикозного розширення вен ніг, що дає можливість отримати уявлення про ступінь розширення вен, напрямку струму крові по венах і їх прохідності, а також виявити наявність згустків крові (тромбів);
- контрастної венографії, яка являє собою метод обстеження, що дозволяє виявити розширені вени і дізнатися про ступінь їх прохідності для крові.

Варикоз - лікування і профілактика

При виборі лікування варикозного розширення вен враховують стадію розвитку захворювання, вік хворого та наявність ускладнень. Лікування полягає в застосуванні консервативних методів (без операції) та хірургічному втручанні.

Консервативне лікування варикозного розширення вен є допустимим на ранніх стадіях захворювання, що протікає без виражених симптомів і ускладнень. Воно полягає в дотриманні дієти, спеціальних фізичних вправах (швидкій ходьбі, гімнастики, плавання і вправи у воді), компресійному лікуванні (носіння еластичних бинтів або колготок), а також прийомі препаратів, що регулюють тонус вен.

Якщо консервативне лікування виявляється неефективним, проводиться хірургічне, яке полягає у видаленні уражених вен або введення розчинів, що склеюють стінки ураженої судини.

Вульвовагініт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Вульвовагинитом називають запальний процес, який відбувається у вульві (вульвіт) і слизовій оболонці піхви (вагініт). Від цього захворювання найчастіше страждають дівчатка, жінки похилого віку і дуже рідко - жінок дітородного віку.

Вульвовагініт - причини захворювання

Вульвовагініт найчастіше виникає із-за таких факторів:

- лікування антибіотиками, яке призводить до дисбиозу кишечника і сечової системи;
- тривалого застосування гормонів;
- порушення аерації статевих шляхів;
- використання піхвових тампонів, створюють живильне кров'яне середовище для розмноження мікроорганізмів і знижують доступ кисню;
- недотримання правил гігієни;
- надмірного догляду за статевими органами у вигляді частих підмивання з милом і спринцювань, під час яких вимивається корисна мікрофлора;
- порушення функції яєчників.

Вульвовагініт - симптоми захворювання

Як правило, вульвовагініт проявляється рясними виділеннями з статевих шляхів, які не проходять протягом тривалого часу, мають неприємний запах і посилюються після статевих контактів або під час менструації; а також сверблячкою, дискомфортом в області зовнішніх статевих органів або піхви, розладом сечовипускання, гіперемією вульви, зовнішніх статевих органів, аногенітальної області та їх набряком.

Прояви вульвовагініту можуть відрізнятися за тривалістю і вираженості проявів. Вони можуть протікати латентно і не мати вираженої клінічної картини. Перехід гострого вагініту у хронічний можна розпізнати за постійним незначним виділень із статевих шляхів.

Вульвовагініт - діагностика захворювання

Щоб діагностувати вульвовагініт, слід звернутися до гінеколога. Для постановки діагнозу їм буде призначено проведення посіву виділень із статевих шляхів. Наявність специфічних інфекцій, таких, як хламідії, мікоплазми та ін, виявляється з допомогою иммунофлуоресцентных та імуноферментних досліджень. Уточнення стану слизової проводиться з використанням додаткових інструментальних методів.

Для того, щоб остаточно визначитися з діагнозом, необхідної вважається бактеріологічна діагностика з одночасним дослідженням антибіотикограми. При підозрі на кишкових паразитів потрібно досліджувати кал на яйця глист. При відсутності ефекту від звичайного лікування неспецифічного вульвовагініту завжди рекомендується розглядати можливість наявності кишкових паразитів.

Вульвовагініт - лікування і профілактика

Лікування вульвовагініту починається з призначення протимікробної терапії. Прийом лікарських препаратів повинен бути комплексним, тобто, разом з антибіотиками повинні прийматися імуномодулятори, гепатопротектори (для захисту печінки), полівітаміни, протигрибкові засоби. Щоб запобігти дисбактеріоз, рекомендується прийом лінекса, хилака форте, ацидофільних кисломолочних продуктів.

Крім того, рекомендується проведення протягом 10 днів санації піхви 3%-ним розчином перекису водню з місцевим використанням антибіотиків, протигрибкових засобів (у разі виявлення грибів). При загостренні вульвовагініту під час менструації, обробку піхви замінюють введенням свічок «Тержинан», також зовнішньо застосовують клотримазол (від 6 до 10 днів). Після проходження курсу протимікробної терапії слід відновити нормальну мікрофлору піхви, а через 2-3 тижні після закінчення лікування проводиться контрольне мікробіологічне дослідження у вигляді мазків і посіву виділень з піхви.

Хороший ефект при лікуванні вульвовагініту надає лазерна терапія або фотофорез лікарських засобів (в залежності від характеру виділеної мікрофлори), поєднаний з імунокоригуючою та загальнозміцнюючим лікуванням.

Яндекс.Метрика