Вчені незабаром зможуть визначати скільки проживе кожен з нас

Дослідники з Університету Східної Англії виявили, що біологічний вік і тривалість життя можна передбачити шляхом вимірювання ДНК.

Вони вивчали довжину кінцевих ділянок хромосом, які називаються теломерами, у популяції птахів на невеликому ізольованому острові. Їх дослідження показало, що особини радикально відрізняються тим, як швидко їх теломери коротшають з віком, і що наявність більш коротких теломер в будь-якому віці пов'язане з підвищеним ризиком смерті. Вони прийшли до висновку, що довжина теломер є кращим індикатором очікуваної тривалості життя, ніж фактичний вік, і може, отже, бути індикатором біологічного віку.

Теломери діють як захисні ковпачки, які оберігають гени, що знаходяться ближче до кінця хромосоми, від виродження, як пластмасові кінці шнурків.

З часом ці теломери руйнуються і стають коротшими. Коли вони досягають критично короткої довжини, клітини, у яких вони знаходяться, перестають функціонувати. Цей механізм розвинувся в процесі еволюції, щоб запобігти безконтрольне поділ клітин і перешкодити їх переродження в ракові. Однак зворотним боком є те, що ці клітини-зомбі накопичуються в наших органах і ведуть до їх старіння, отже, виникають проблеми зі здоров'ям і, зрештою, смерть.

Крім того, що теломери коротшають з віком, у кожної особини одного і того ж віку це відбувається з різною швидкістю, залежно від кількості проблем, з якими вони стикаються в житті.

Велику небезпеку для теломер представляють оксиданти. Куріння, вживання нездорової їжі, надмірне фізичне або психічне напруження ‒ все це вносить свій внесок у укорочення теломер, а, отже, і життя.

У деяких людей релаксація може викликати стрес

Це звучить дивно, але дослідники з Університету Цинциннаті виявили, що так звана релаксаційна діяльність, наприклад, глибоке дихання або йога, що здобула популярність як засіб боротьби зі стресом, у деяких людей навпаки збільшує занепокоєння і напругу.

Психологам і раніше було відомо, що деякі люди починають почувати себе напружено вже при одній тільки думці про релаксації.

«Спочатку ми дійсно спостерігаємо зниження частоти серцевих скорочень, зменшення частоти дихання, тобто все те, що вказує на зняття психічної напруги», ‒ ділиться своїми спостереженнями автор дослідження Христина Ламберто. ‒ «Але після того, як досягається хоч якесь розслаблення, раптом все різко повертається до попереднього стану».

Дослідники скористалися допомогою 300 студентів-старшокурсників, які для початку відповіли на питання анкети, що стосуються того, як вони почуваються за думки про релаксації.

Завдяки анкетуванню дослідники виявили причини, які заважали деяким молодим людям розслабитися в повній мірі, так звані соціальні, пізнавальні та фізичні проблеми, що у свою чергу дозволило їм створити інструмент під назвою «індекс релаксаційної чутливості».

Деякі люди не люблять розслаблятися, тому що бояться зміни фізичних відчуттів в тілі, наприклад, при розслабленні м'язів. Інші кажуть, що не хочуть розслаблятися, тому що вони насправді турбуються про те, чи правильно вони це роблять.

Будемо сподіватися, що індекс допоможе психологам визначити найкраще лікування для тих, хто замість того, щоб заспокоїтися і відпочити, відчуває ще більший стрес.

Чоловіки і жінки сприймають депресію по-різному

Здатність правильно визначити ознаки депресії залежить, по-перше, від статі того, хто визначає, по-друге, від статі того, чий стан розглядається, і, по-третє, від індивідуальних психологічних відмінностей, упевнений автор дослідження Вирен Свамі з Вестмінстерського університету, Великобританія.

Автор описав учасникам дослідження двох вигаданих суб'єктів, Кейт і Джека. Симптоми депресії обох суб'єктів були описані абсолютно однаково з використанням неклинических термінів, з тією лише різницею, що був названий підлогу кожного з них. Наприклад, зразок тексту свідчив: «протягом останніх двох тижнів Кейт/ Джек відчуває себе пригнічено. Вона/ він прокидається вранці з важким почуттям, яке не залишає її/ його весь день. Вона/ він насолоджується життям, як зазвичай. Їй/ йому важко зосередитися на чому-то».

Опитуваних попросили визначити, чи страждає описаний суб'єкт психічним розладом, і порекомендували б вони цього суб'єкту звернутися за професійною допомогою.

І чоловіки, і жінки в рівній мірі вважали, що Кейт має психічний розлад. Що стосується Джека, чоловіки, на відміну від жінок, були менш схильні вважати, що він страждає від депресії.

Чоловіки частіше, ніж жінки, висловлювалися з приводу того, що Кейт слід звернутися за професійною допомогою. Але представники обох статей в рівній мірі рекомендували це Джеку. Учасники, особливо чоловіки, оцінили стан Кейт значно важче, важче піддається лікуванню і заслуговує співчуття.

Дослідники також виявили, що ставлення кожного учасника опитування до депресії було пов'язано з його ставленням до психіатрії (часто скептичним) і антинауковими поглядами. Автор вважає, що підвищуючи грамотність населення в питаннях психічного здоров'я, необхідно враховувати вплив гендерних стереотипів і їх відношення до того, звертатися або не звертатися за допомогою.

Яскраве світло ночами може викликати депресію

Протягом більшої частини світової історії, люди прокидалися з приходом сонця і засинали з настанням темряви. Потім ми винайшли електрика і отримали можливість повертати день одним лише натисненням кнопки світильного приладу, також просто змінюючи його на ніч. Звичайно ж, тепер наше життя стало комфортніше, однак, згідно з дослідженням, проведеним в Університеті імені Джона Хопкінса в США, такий її сценарій може принести нам ще й чимало серйозних проблем.

Одна з них – це депресія, як з'ясувалася, здатна розвинутися внаслідок не тільки недосипання, але і яскравого штучного світла, якого ми зазнаємо в темний час доби, знаходячись перед екранами комп'ютера, ноутбука, мобільного телефону та інших електронних пристроїв.

Як розповів керівник наукового експерименту, присвяченого вивченню даного питання, професор Самер Хаттар, будь яскраве світло штучного походження, випромінюваний електронними приладами, може завдати значної шкоди людині, особливо в нічний час. Це відбувається шляхом підвищення в наших організмах рівня особливого гормону, який відповідає за стрес. У свою чергу, такий вплив збільшує ризик виникнення у нас депресивного стану, знижуючи деякі когнітивні функції.

Що ж стосується самого дослідження, то в якості предмета спостереження, у нього були взяті миші. «Справа в тому, що структура очей і, в цілому, функціонування організму тварини в чому збігається з роботою людського організму», - пояснює професор Хаттар. Так, під час експерименту вчені, в лабораторних умовах регулярно піддавали гризунів впливу яскравого світла різних електроприладів, періодично знімаючи, а потім знову приводячи їх у робочий стан.

У постійно перебувають у таких умовах мишей, вже незабаром стало проявлятися все більше ознак депресії, тих, що виражалися в їх поведінці. Так, миші поступово стали проявляти менший потяг до їжі, новим об'єктам, помещавшимся в їх клітини, почали втрачати свою активність, через що їх рухливість снилася до мінімального значення, а проходження тих випробувань, з якими вони справлялися в лічені секунди, тепер стало займати набагато більше часу, ніж раніше.

За словами Самера Хаттера, кожному з нас, по можливості, слід уникати впливу яскравого світла хоча б пізньої ночі. До того ж, крім депресії, його вплив небезпечне ще й тим, що людина може погіршити свої здібності до навчання і пам'ять, про що свідчать попередні дослідження, проведені в даній області.

Не можете кинути палити - хоча б курите вдвічі менше

Запобігання передчасної смерті, покращення якості життя, зменшення ризику виникнення раку, серцевих, легеневих і багатьох інших захворювань - усе це, згідно з численними дослідженнями, дає нам повну відмову від куріння. Проте медичні працівники визнають - шлях до позбавлення від цієї шкідливої звички може бути довгим, важким і, в більшості випадків, безуспішним. Зниження інтенсивності куріння - ось найкращий вихід для тих, хто, так чи інакше, не може побороти нікотинову залежність, вважають ізраїльські вчені.

Протягом кількох десятиліть фахівці з Університету Медицини в Тель-Авіві стежили за станом здоров'я понад 4, 5 тис. осіб, чия звичка палити сформувалася ще на початку минулого століття. Середній вік людей, що перебували під спостереженням експертів, на момент першого етапу дослідження склав 51 рік. У 1963 році кожним з них була заповнена спеціальна анкета, в якій необхідно було вибрати одну з трьох запропонованих категорій щодо кількості щоденно викурених сигарет. До першої категорії належали ті, хто вживав в день від 1 до 10 сигарет, до другої - від 11 до 20 сигарет, а до третьої - більш 21 сигарети. Наступне опитування пройшов у 1965 році. Тоді вчені поцікавилися у приватників, скоротилося за 2 роки кількість викурених ними в добу сигарет і якщо так, то наскільки.

Через 40 років дослідники приступили до вивчення історій хвороби брали участь в роботі людей. Вони з'ясували, що ті з них, хто вдвічі зменшив кількість щодня вживаних сигарет, зуміли знизити у себе ризик передчасної смерті в середньому на 15%, а ризик серцевих, легеневих і ракових захворювань на 23% порівняно з тими, хто не зраджував кількість споживаного тютюну, або збільшив його.

Таким чином навіть часткова відмова від куріння може стати гарною допомогою вашого організму і стати першим кроком до повної відмови від цієї неохайною, дурною і згубної звички.

Яндекс.Метрика