Холецистит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Холецистит – це процес, який провокується роздратуванням, а значить і запаленням жовчного міхура, що перебуває близько печінки і бере участь у процесі травлення. Викид жовчі здійснюється через протоки в 12-ти палу кишку, але з-за проблем з виведенням її, вона накопичується в жовчному міхурі, що загрожує неймовірною болем і виникненням інфекції.

Холецистит – причини

Холецистит може розвинутися в результаті багатьох причин, але все ж, у більшості випадків його провокують камені, що накопичуються в жовчному міхурі і ускладнюють вихід жовчі. Також це може статися із-за якої-небудь травми або як ускладнення важких захворювань (цукровий діабет тощо). У таких випадках холецистит вважається лише ускладненням, а не самостійним захворюванням.

В результаті перерахованих вище причин холецистит розвивається в гострій формі, хронічна ж спостерігається у випадках затяжного роздратування, коли стінки жовчного міхура ущільнюються.

Холецистит - симптоми

50% всіх хворих з діагнозом гострий холецистит припадає на вік після п'ятдесяти років. Спочатку з'являється різкий біль в правому нижньому підребер'ї, яка має несподіваний характер і розвивається в результаті перекриття каменем загальної жовчної протоки. Наслідком цього є подразнення і запалення в жовчному міхурі.

Через якийсь проміжок часу біль зникає сама по собі, так і після прийому знеболювального. Однак незабаром вона знову посилюється і пізніше стає регулярною. Холецистит починає загострюватися, що супроводжується блювотою, нудотою і температурою. Продовжує погіршуватися загальний стан хворого.

В результаті повністю припиняється виведення жовчі в кишечник. Шкірні покриви і склери хворого стають яскраво жовтого кольору (жовтяниця). Характерний сухий язик з білим нальотом.

Ні в якому разі не можна відкладати візит до лікаря, так як це загрожує розвитком перитоніту.

Холецистит - діагностика

При постановці діагнозу «гострий холецистит», лікар керується зібраним у хворого анамнезом (виявляє грубі порушення в його харчуванні і не траплялися з ним стресові ситуації). Також лікар з'ясовує, чи є симптоматика жовчної коліки, і проводить пальпацію черевної стінки. Якщо підозри знаходять своє підтвердження, то хворий направляється на УЗД органів черевної порожнини, на якому виявляють збільшення жовчного міхура і присутність (відсутність) в органі або його протоках каменів.

Більш детальну інформацію про органи черевної порожнини може дати комп'ютерна томографія. Для розширеного дослідження жовчних проток призначається ЕРХПГ, тобто ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія.

В аналізі крові можна побачити лейкоцитоз і висока ШОЕ, билирубинемию і диспротеінемія, а також при біохімічному дослідженні сечі і крові виявляється підвищена активність ферментів (амінотрансфераз і амілази).

Холецистит – лікування і профілактика

Гострий холецистит – це пряме показання до термінової госпіталізації пацієнта в хірургічне відділення. Спочатку застосовують консервативне лікування, що полягає в повному спокої і виключно парентеральному харчуванні, тобто введенні внутрішньовенно поживних сумішей. Якщо у хворого підвищена температура або він похилого віку або страждає на цукровий діабет, то йому показано застосування антибіотиків широкого спектру дії.

На цьому етапі дуже важливо усунути больовий синдром, зменшити загальну інтоксикацію і запальні явища. Якщо консервативне лікування починає давати позитивні результати, то його продовжують. Якщо ж ні, то вирішують питання про необхідність оперативного втручання. Абсолютним показанням до операції є підозра на гангрену, перфорацію, флегмону жовчного міхура і перитоніт на основі деструктивного холециститу.

Холецистит попереджається дотриманням правил здорового харчування, обмеженням вживання великих кількостей жирної, гострої їжі, алкоголю. Важлива і фізична активність, так як гіподинамія сприяє застою жовчі, формування конкрементів.

Бажано здійснювати прийом їжі відповідно до режиму (кожні 4 години, не рідше). Також потрібно вживати багато рідини і не переїдати перед сном.

Несприятливий вплив на стан жовчного міхура надають кишкові паразити (лямблії і аскариди), ожиріння і стреси.

Емфізема - причини, симптоми, діагностика, лікування

Емфізема легенів - це хворобливий стан дихальних шляхів, що характеризується розширенням і набуханням повітряного простору дистальних бронхіол, а також зниженням рухливості легеневої тканини. Основна передумова розвитку емфіземи - хронічний бронхіт. У деяких випадках захворювання може призвести до інвалідності і навіть летального результату.

Емфізема - причини

На схильність до патологічних змін тканин легкого впливають наступні фактори:

- Спадковість. Обумовлена генетичними чинниками емфізема виникає у досить молодому віці і зазвичай проявляється задишкою. Причиною вважається дефіцит глікопротеїну, з-за якого руйнуються волокна легені при запальному процесі.

- Оксидативний стрес, який виникає під дією тютюнового диму. У поєднанні з нестачею відновників тканин (фібробластів) розвивається емфізема.

- Несприятливе навколишнє середовище (пил, діоксид азоту, сірки, озон) впливає на розвиток запалення в легенях. А вдихання шкідливих речовин порушує клітинні мембрани, що призводить до запалення.

- Куріння є основним фактором емфіземи у осіб віком до 45-ти років. При цьому велике значення має індекс курця. Викурювання більше 18-ти сигарет щодня приводить за 10-15 років до змін легень та бронхіту. Як правило, зовні симптоми ніяк не проявляються.

Емфізема - симптоми

Основним симптомом емфіземи є експіраторна задишка, що супроводжується утрудненим видихом повітря. Задишка характеризується прогресуючим характером, виникаючи спочатку при навантаженнях, а потім - в спокійному стані, і прямо залежить від рівня дихальної недостатності. Хворі з діагнозом "Емфізема легенів" роблять видих крізь зімкнуті губи, при цьому надуваючи щоки ("пихтять"). Сильної задишки супроводжує кашель з подальшим виділенням слизової мокроти.

Про дихальної недостатності свідчать набухання вен шиї, одутлість обличчя і ціаноз. Хворі мають кахектичный вигляд і дуже сильно втрачають у вазі. Прогресуюче перебігу емфіземи приводить до незворотних патофизиологическим змін в серцево-легеневій системі.

Емфізема - діагностика

В анамнезі хворих емфіземою відзначаються професійні шкідливості, стаж куріння, спадкові або хронічні захворювання. При огляді спостерігається збільшена грудна клітка, випинання надключичних ямок, розширені міжреберні проміжки, поверхневе дихання. При емфіземі прослуховується ослаблене дихання і глухі серцеві тони. Аналіз крові виявляє підвищення гемоглобіну і еритроцитоз.

Рентгенографія легень визначає горизонтальне положення ребер, розширення загрудинного простору і звуження серцевої тіні. На комп'ютерній томографії легень уточнюється розташування і наявність булл, якщо бульозна емфізема легенів. При емфіземі высокоинформативно дослідження функції поверхневого дихання: пикфлоуметрия і спірометрія.

Емфізема - лікування і профілактика

Специфічне лікування емфіземи відсутня. Першочерговим завданням є усунення сприяючих хвороби факторів - вдихання газів, куріння, своєчасне лікування хронічних хвороб органів дихання. При емфіземі легенів лікарська терапія симптоматична. Рекомендовано довічне застосування таблетованих та інгаляційних бронхолітиків (беротека, сальбутамолу, теопеку) і глюкокортикоїдів (преднізолону, будесонидома).

При дихальної та серцевої недостатності проводять оксигенотерапію і призначають діуретики. Комплексне лікування емфіземи включає в себе дихальну гімнастику. Оперативне лікування емфіземи полягає в хірургічній операції по зниженню об'єму легень. Пацієнти після перенесеної операції показують значне поліпшення всіх функціональних показників легенів.

Суттєвим методом профілактики захворювання є антитютюнова пропаганда, яка спрямована на попередження куріння. Також необхідно своєчасне виявлення і лікування людей з хронічним бронхітом. Пацієнти, страждаючі хронічною обструктивною хворобою легенів підлягають спостереженню лікаря-пульмонолога.

Фіброміома - причини, симптоми, діагностика, лікування

Фіброміома – це новоутворення доброякісного характеру, що розвивається на матці в результаті гормональних порушень в організмі жінки. Вона складається із сполучних і м'язових тканин. Якщо переважають м'язові тканини, то пухлина називається міомою, а якщо новоутворення складається в основному зі сполучних тканин, - це фіброміома.

Фіброміома може виникнути у жінок репродуктивного віку. Найчастіше захворювання схильні жінки середнього віку, до 40 років. Однак в останні роки спостерігається збільшення кількості випадків і серед молодого покоління, у віці від 20 років. Медики пояснюють омолодження захворювання збільшенням негативних впливів на жіночий організм, пов'язаних з поганою екологією. Але більшу небезпеку представляють ранні аборти та інші хірургічні втручання, що супроводжують порушенням цілісності статевих органів.

Фіброміома – причини

Поштовхом до розвитку захворювання є якийсь гормональний збій, який може бути наслідком різних факторів. Формальними причинами появи фіброміоми є:
• Зміна кількісного складу і функціональних характеристик рецепторів у клітин міометрія,
• Збій у гормональній функції яєчників,
• Запалення інфекційного та неінфекційного характеру у внутрішніх статевих органах,
• Поганий кровообіг в органах малого тазу,
• Безпліддя, викликане відхиленнями у функціонуванні статевої системи,
• Нерегулярні статеві контакти,
• Вегето-судинні порушення,
• Генетична схильність до ракових захворювань,
• Перенесені в дитинстві інфекційні захворювання,
• Супутні патології,
• Порушення в роботі імунної системи.

Фіброміома - симптоми

Фіброміома може проявляти себе по-різному. Картина захворювання залежить від сукупності факторів, визначальними з яких є вік жінки, терміну давності новоутворення, гормонального фону, наявності супутніх відхилень у здоров'ї.

Головною ознакою фіброміоми є тривалий кровотеча з матки, обтяжене больовим синдромом внизу живота. На початковому етапі хвороби з'являються рясні менструації, які можуть тривати досить довго, значно перевищуючи нормальний термін. Однак ці ознаки спостерігаються не у всіх хворих жінок. Якість менструального циклу залежить від того, в якому саме місці матки виникло новоутворення. У разі подбрюшинного розташування фіброміоми місячні найчастіше проходять з помірною крововтратою.

При наявності пухлини великих розмірів у жінки спостерігаються болі в області малого тазу, підвищується температура тіла, прискорюється згортання крові, підвищується рівень лейкоцитів.

Характер болю може бути різним, що залежить від перерахованих вище факторів. Найчастіше вони присутні протягом всієї менструації, носять тягне і ниючий характер. У гостру форму захворювання переходить, коли фіброміома починає швидко рости, деформуючи прилеглі тканини. У цей період може проявитися синдром «гострого живота».

Від присутності фіброміоми можуть страждати і сусідні органи, які відчувають на собі тиск: сечовий міхур, пряма кишка, нирки, печінка. Внаслідок росту пухлини ці органи також можуть постраждати, від чого відбудеться збій в їх роботі.

Фіброміома – діагностика

В результаті первинного огляду лікар-гінеколог зможе поставити попередній діагноз, використовуючи розповідь пацієнтки і дані, отримані від огляду на гінекологічному кріслі.

Далі призначається комплексне обстеження всього організму. Проводяться наступні заходи:
• Загальний огляд, що включає в себе визначення характеру статури, ступеня оволосіння, виявлення ознак ожиріння.
• Дослідження якості роботи щитовидної залози (гормональний фон).
• Обстеження молочних залоз.
• Уточнюють, не присутні супутні захворювання в організмі.
• Протягом 4 тижнів стежать за характером і розвитком фіброміоми, проводячи регулярні гінекологічні огляди.
• Дослідження мазків (на онкоцитологію і мікрофлору).
• Загальні аналізи сечі, крові, додаткові аналізи крові.
• Тести, що визначають функціональні особливості роботи яєчників.
• Кольпоскопія.
• Ультразвукове обстеження.
• Ехографія.
• Діагностичне вишкрібання матки.
• Визначення якості ендометрія через метросальпінгографію.
• Лапароскопічне дослідження.
• Флебографія внутрішньоматкова.

Фіброміома – лікування і профілактика

Лікування фіброміоми також залежить від характеру пухлини і загального стану організму. Воно може бути консервативним або оперативним.
• Консервативний метод. Передбачає дієтотерапію (зміна якості харчування), лікування вегето-судинних розладів, вітамінотерапію, нормалізацію кровообігу, підвищення імунітету, антианемічні заходи, гормонотерапію.
• Оперативний метод. Видалення пухлини, якщо її розмір перевищує розміри матки при 13-тижневому терміні вагітності. У найважчих випадках видаляється матка і придатки.

Профілактикою виникнення фіброміоми можуть бути регулярні огляди гінеколога, нормальне харчування і збалансована статеве життя.

Яндекс.Метрика