Здоров'я кровоносних судин захищають гени

Співробітники дослідницького університету Case Western Reserve University (США) зробили відкриття, яке може привести до створення нових методів лікування серцево-судинних захворювань. Вони ідентифікували генетичний фактор, який запобігає закупорці кровоносних судин.

Було виявлено, що нестача генетичного фактора KLF4, який регулює ендотеліальні клітини, що вистилають внутрішню поверхню кровоносних судин, робить цю поверхню більш схильною до утворення бляшок і шкідливих жирових відкладень. Утворилися бляшки (атеросклероз) звужують судини і створюють передумови для формування згустку (тромбу), що коли-небудь призводить до серцевого нападу та інсульту.

Навпаки, достатній рівень KLF4 захищає внутрішню оболонку судин від токсинів та інших шкідливих речовин, запобігаючи утворенню бляшок і згустків.

Щоб більш точно визначити роль KLF4 запобігання атеросклерозу та тромбозу, провідних причин смертності та інвалідності в усьому світі, вчені провели дослідження на лабораторних мишах.

Протягом декількох років учені виводили мишей з високим або низьким рівнем KLF4 в ендотелії. Щоб імітувати нездорові звички харчування жителів більшості країн, що тварин годували продуктами з високим вмістом жирів протягом п'яти-шести місяців.

Дослідники виявили, що, незважаючи на жирну дієту, миші з високим рівнем KLF4 були захищені від розвитку атеросклерозу та тромбозу. Ті, у кого KLF4 було мало, мали пошкоджені кровоносні судини.

Дослідники в даний час розробляють інструменти для виявлення малих молекул, які здатні збільшити рівень KLF4. Довгострокова мета полягає в розробці препарату, який буде застосовуватися для лікування хвороб серця поряд з діючими препаратами.

Хобі - ефективний спосіб боротьби з важкими хворобами

«Коли мені поставили цей страшний діагноз (рак молочної залози на пізній стадії), в моїй голові з'явилася болісна біль, нудота не дозволяла мені є, і у мене ледве вистачало сил, щоб зв'язати два слова. Мої фізичні втрати були величезні – я позбулася грудей і втратила все волосся на голові. Кожну хвилину я думала про свою смерть, про те, що станеться з моїми дітьми і чоловіком, коли я помру.

Але на самому піку цього кошмару, я зуміла впоратися з ним за допомогою, мабуть, самого несподіваного способу – в'язання. Коли в моїх руках опинилися спиці, і я торкнулася м'якого вовняного клубка, моє серце стало битися повільніше, а думки в голові підкорилися моєї волі. Я почала в'язати, і з кожною секундою мій пульс ставав все спокійніше, а душевні сили, розсудливість і відчуття радості знову стали для мене досяжними. Я продовжувала займатися в'язанням день за днем, завдяки чому виготовила багато одягу та іграшок для своїх дітей, але головне, я знайшла спокій. У мене більше не залишалося часу на те, щоб думати про смерть, адже я була захоплена улюбленим заняттям».

Ця розповідь записаний зі слів англійки Тенессы Каннінгем. У 2007 році лікарі виявили у неї рак молочної залози. Химеотерапия і дві перенесені операції не дали Тенессе позитивного результату. У спробах позбутися нав'язливих думок про власну смерть жінка захопилася в'язанням, яке стало її основним заняттям на всі наступні 5 років. У 2012 році, пройшовши спеціальне обстеження, Тенесса дізналася про те, що рак грудей відступився від неї кілька місяців тому, і тепер захворювання не загрожує її життю.

Можливо, це лише випадковість чи рідкісне збіг, але сама Тенесса впевнена – саме в'язання допомогло їй перемогти рак. Того ж думки дотримується Лоуренс Гонсалес – автор книги «Виживання: мистецтво і наука стійкості», присвятив свою наукову кар'єру вивченню питання про те, як хобі допомагає людям впоратися з важкими хворобами в моменти, коли навіть лікарське втручання виявляється марним.
«Думки про смерть лише погіршують наше психічний стан, що особливо небезпечно для людей, які страждають від такої хвороби, як рак. Вони породжують гнів, викликаний безсиллям. Зосереджуючись на чомусь, чи то підрахунок стібків, або звернення уваги на візерунки під час вишивання, ми заспокоюємося і наш організм, безумовно, стає сильнішою. Страх і втома відступає, звільняючи місце для життєрадісності. Тому, хобі – це неймовірно потужна зброя в боротьбі з важкими недугами» - запевняє Лоуренс.

Те, що сталося з Теннесой Каннінгем - далеко не єдине підтвердження його слів. За останнє десятиліття неврологами зафіксовано безліч аналогічних випадків, де ключову роль у рятуванні людей від різних видів раку грали їх улюблені заняття. І хоча даний метод самозцілення поки що залишається маловивченим, ефективності та істинності його сумніватися не доводиться, вважає професор Гонсалес.

Зайве захоплення мультимедіа шкідливо для психіки

Любителі користуватися кількома видами мультимедіа одночасно, наприклад, грати в комп'ютерні ігри під час перегляду телевізора, ризикують своїм психічним здоров'ям. З часом таке захоплення може призвести до появи симптомів тривоги і депресії.

Вчені з Університету штату Мічиган були здивовані, виявивши таку чітку зв'язок між одночасним використанням мультимедійних засобів та проблемами психічного здоров'я.

Хоча в цілому за останнє десятиліття американська молодь стала користуватися мультимедіа всього лише на 20% більше, кількість часу, витрачений на їх одночасне використання, різко підскочив до 120% протягом цього періоду.

Такі результати були отримані в результаті опитування. Учасників попросили відповісти, скільки годин на тиждень вони проводили за паралельним використанням двох або більше видів мультимедіа, до яких були віднесені телебачення, музика, стільникові телефони, текстові повідомлення, комп'ютерні та відео ігри, веб-серфінг та інше. Вчені також обстежили стан психічного здоров'я учасників опитування.

Але що є причиною, ще не ясно. То такий напружений режим використання засобів мультимедіа викликає симптоми депресії та соціальної тривоги, то це люди, які знаходяться в стані депресії і тривоги, звертаються до кількох мультимедіа одночасно, розглядаючи це як спосіб відволіктися від своїх проблем.

У будь-якому випадку, вчені вважають, що вони отримали дуже важливу інформацію, яка може мати суттєві наслідки для розуміння того, як звести до мінімуму негативний вплив такого захоплення.

У жінок, що мають дітей у 4 рази знижений ризик ранньої смерті

Багатьом батькам властиво ненароком говорити, що дитина забирає у них занадто багато сил, а, отже, і здоров'я, однак данські експерти з Орхуського університету впевнені в зворотному – згідно їх дослідженню, діти не тільки не приносять шкоди своїм батьку й матері, але і благотворно впливають на тривалість їхнього життя. При цьому особливо сильний вплив дитина чинить саме на жінок.

На думку фахівців, головними факторами, що збільшують ризик передчасної смерті, і в той же час найменш небезпечними для пар з дітьми, є куріння, надмірне вживання алкоголю, депресії і безліч інших психічних розладів – але вчені відзначають, що це лише частина тих проблем, від яких може відгородити дитина своїх батьків.

У процесі дослідження фахівці уважно вивчили дані про більш ніж 21 тис. пар, які були позбавлені можливості завести дітей природним чином через проблеми зі здоров'ям у одного з партнерів, і тому були змушені вдатися до допомоги екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Тим не менш, завести дитину штучним шляхом змогли лише 15210 пар. Ще 1564 пари зробили це за допомогою усиновлення або удочеріння, а решта так і залишилися бездітними.

Коли вчені проаналізували показники смертності серед всіх людей, взятих під нагляд, вони виявили: у жінок, які мають хоча б одну дитину, ризик передчасної смерті опинився в 4 рази нижче в порівнянні з тими, хто так і не обзавівся дітьми.

Професор Эсбен Агербо, що очолював дослідження, розповів, що, зв'язок між тривалістю життя людини та наявністю у нього дитини, поки повністю не розкрита. Але, незважаючи на це, її існування очевидно, вважає експерт.

Виявлено ген, що перетворює вуглеводи у жири

Ген, який допомагає організму перетворити в жир ту порцію їжі, з якою ви тільки що з апетитом розправилися, може надати нові можливості для розробки методів лікування жирової дистрофії печінки, діабету і ожиріння.

Дослідники з Університету Каліфорнії, Берклі, вивчаючи молекулярні механізми, що відбуваються в нашому організмі при перетворенні харчових вуглеводів у жир, виявили, що ген з помітною назвою BAF60c сприяє формуванню жирової дистрофії печінки або жирового гепатозу.

Виявилося, що у мишей, у яких був деактивовано ген BAF60c, вуглеводи у жири не перетворювалися, незважаючи на те, що тварин годували високоуглеводной їжею. А у мишей, рівень BAF60c яких був в три рази вище нормального, жир печінки накопичувався навіть тоді, коли вони голодували.

За даними епідеміологічних досліджень більш ніж три чверті людей з ожирінням мають жировий гепатоз. Надмірне споживання хліба, макаронних виробів, рису, газованої води і інших вуглеводів є головним фактором ризику розвитку жирової дистрофії печінки, для якої характерне аномальне накопичення жиру в клітинах печінки.

В організмі вуглеводи розщеплюються до глюкози, яка є безпосереднім джерелом енергії. Надлишкова глюкоза відкладається у печінці у вигляді глікогену або з допомогою інсуліну перетворюється в жирні кислоти, які надходять в інші частини тіла і відкладаються там у вигляді жиру. Надлишок жирних кислот накопичується в печінці.

Вчені радять виключити рафінований цукор з раціону, так як він швидко підвищує рівень глюкози в крові, але звертають увагу на те, що є складні вуглеводи, які містяться, наприклад, у бобових, овочах і фруктах, які повинні бути частиною здорового харчування.

А ось обмеживши споживання газованих напоїв, тістечок і печива навіть у святкові дні, якщо ми щось втратимо, то тільки жир.

Яндекс.Метрика