Зоб - причини, симптоми, діагностика, лікування

Зоб (друга назва струма) – група захворювань, пов'язаних з вогнищевими новоутвореннями у районі щитовидної залози. Прояв негативних наслідків захворювання багато в чому залежить від гормонального фону, ніж від розташування і розмірів вузлового новоутворення.

Сучасна медицина виділяє наступні морфологічні форми зоба: вузловий колоїдний зоб, злоякісні пухлини в районі щитовидної залози, а також фолікулярні аденоми. Крім того, зоб класифікують за розташуванням: звичайний, кільцевої, загрудинний, дистопированный (зоб кореневої частини мови або додаткової частки щитовидної залози).

Зоб - причини захворювання

Наукою поки не встановлені точні причини виникнення зобу. Відомо, що чималу роль у формуванні хвороби відіграє генетична схильність, а також нестача йоду в організмі. Проте вважається, що зоб виникає через сукупного впливу відразу декількох негативних факторів. До них відносять наступні:

- енергетична недостатність (спадкова або набута);
- різноманітні захворювання внутрішніх органів;
- несприятливе навколишнє середовище.

Зоб - симптоми захворювання

Як правило, освіти, відносяться до щитовидній залозі, малі та незначні. Людина може не помічати їх наявності.

Додатково можуть діагностуватися наступні симптоми зобу:
- відчуття болю в горлі або наповненості горла;
- утруднення при диханні і ковтанні;
- прискорений пульс і серцебиття;
- пітливість і втрата ваги;
- стан депресії, втома;
- нервозність.

Зоб - діагностика захворювання

Первинна діагностика зобу полягає в пальпації залози. При виявленні новоутворення призначають УЗД для визначення точних розмірів освіти і обсягу щитовидної залози.

У тому випадку, якщо при пальпації та УЗД виявляється освіта діаметром 1 см і більше, призначається тонкоголкова аспіраційна біопсія. При менших розмірах вузла дана процедура проводиться лише при підозрі на злоякісну пухлину. Поєднання УЗД і біопсії дозволяє значно підвищити інформативність досліджень.

Якщо зоб занадто великий і розташований загрудинно, то існує небезпека його зміщення і компресії дихальних шляхів. У такій ситуації призначають рентген грудної клітки і стравоходу контрастированным барієм. Для більш детальної діагностики загрудинного зоба іноді вдаються до магнітно-резонансної томографії.

Зоб - лікування і профілактика

У більшості випадків зоб не вимагає медикаментозного чи хірургічного втручання, так як захворювання не має патологічного значення для організму. Таким пацієнтам достатньо контролювати перебіг захворювання та 1 раз на рік проходити УЗД і загальне обстеження щитовидної залози.

У разі великих розмірів зобу, які ведуть до компресійного синдрому або до змін зовнішності, необхідно знизити функціональне навантаження на щитовидну залозу. Таке лікування дозволить працювати залозі в нормальному режимі, при цьому не включаючи додаткові резерви, які призводять до виникнення новоутворень. Лікування зводиться або до прийому гормональних препаратів, або до усунення впливу патогенних для організму чинників.

Злоякісні утворення діагностуються в 5 відсотках випадків. В даній ситуації лікування може полягати у видаленні пухлини хірургічним шляхом або в застосуванні консервативної медикаментозної терапії. Варто відзначити, що хірургічне втручання не усуває причини зобу, тому важливо знизити вплив патогенних факторів, що призводять до виникнення захворювання.

Профілактика зобу зазвичай зводиться до підвищення частки йодованих продуктів у раціоні.

Лімфома - причини, симптоми, діагностика, лікування

Лімфомою називають злоякісне захворювання пухлинної природи, що вражає лімфатичну систему, яка представлена мережею судин і лімфатичних залоз. Саме лімфатична система забезпечує циркуляцію по організму і очищення лімфи, а також переміщення білих кров'яних клітин-лімфоцитів. Основним призначенням лімфатичної системи є захист організму від інфекцій.

Прийнято виділяти лімфому Ходжкіна (лімфогранулематоз) та неходжкінські лімфоми. Більшість лімфом складається з білих кров'яних клітин, які називають B - і T-лімфоцитами.

Лімфома - причини

Чому виникає лімфома? Справа в тому, що функціонування клітин на різних ділянках організму відрізняється, однак, відновлення і репродукція клітин відбуваються однаково. Зазвичай поділ клітин є контрольованим і впорядкованим процесом. Однак, навіть при виході цього процесу з-під контролю, ділення клітин не зупиняється. Лімфома утворюється, коли в одному або декількох лімфатичних вузлах починається розвиток пухлини.

На сьогоднішній день немає точних даних про те, чому одні люди хворіють лімфомою, а інші - ні. Однак, відомо, що деякі фактори можуть збільшувати ризик розвитку хвороби. Насамперед, до них належать слабка імунна система і деякі захворювання, що збільшують ризик розвитку лімфоми. Однак, сама вона не є інфекційним захворюванням, і заразитися нею від іншої людини не можна.

Лімфома - симптоми

Насамперед, лімфома проявляється безболісними збільшеними залозами на шиї, животі, в пахвових або в пахових областях. Також лімфома може супроводжуватися червоними плямами на шкірі, нудотою, блювотою, болями в животі, кашлем або задишкою.

Існують ще так звані B-симптоми, які проявляються у деяких людей, які страждають лімфомою. До них відносять:

- нічний піт;
- раптову безпричинну втрату ваги;
- підвищену температуру, особливо у вечірній і нічний час;
- шкірний свербіж, який зазвичай не супроводжується висипкою;
- велику стомлюваність.

Звичайно, наявність одного чи навіть декількох таких симптомів - ще не привід запідозрити у себе лімфому. однак, якщо вони тримаються більше двох-трьох тижнів, то слід звернутися до лікаря.

Лімфома - діагностика

При збільшенні лімфатичних вузлів або появі інших симптомів, що вказують на розвиток лімфоми, проводиться обстеження, яке починається з огляду лікарем лімфатичних вузлів шиї та паху, а так само селезінки і печінки на предмет збільшення.

Потім призначаються лабораторні дослідження у вигляді розгорнутого аналізу крові, для визначення клітин крові та інших показників.

Також проводиться рентген грудної клітини для визначення збільшення лімфатичних вузлів і наявності інших ознак хвороби у грудній клітці.

І все ж, найбільш надійним способом діагностування лімфоми є біопсія.

Лімфома - лікування і профілактика

Вибір лікування визначається видом лімфоми та станом хворого.

Лімфоми, які не прогресують, в окремих випадках можуть обходитися без лікування, за умови, що хворого буде спостерігати лікар, гематолог або онколог. Однак, перші ознаки розвитку захворювання, такі, як збільшення лімфатичних вузлів, посилення слабкості, підвищення температури тіла і т. д. є підставою негайно почати лікування. Якщо лімфома має локальний характер, використовується радіотерапія - опромінення лімфатичних вузлів, які уражені пухлиною. Генералізовані стадії вимагають проведення хіміотерапії.

Вибір методу лікування повинен обов'язково враховувати індивідуальні особливості хворого, і при затвердженні загальної програми лікування лікар повинен обов'язково обговорити з пацієнтом і, за його бажанням, з його близькими.

Коліт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Колітом називають запалення слизової оболонки товстого кишечника. Він може бути гострим або хронічним. У першому випадку коліт є гострим запальним захворюванням товстої кишки, як правило, пов'язаних з інфекцією. Другий вид коліту являє собою хронічне захворювання товстої кишки, яке протікає з ураженням слизової оболонки і стає причиною порушення функцій кишечника. Хронічні коліти можуть тривати багато місяців і навіть роки.

Коліт - причини

Гострий коліт виникає внаслідок розвитку в організмі інфекції (частіше бактеріальної); гострих отруєнь (свинцем, миш'яком, ртуттю, грибами тощо); тривалого прийому деяких лікарських препаратів.

Хронічний коліт, як правило, виникає рецидив недостатньо вилікуваного гострого коліту при зниженні загальної опірності організму. Крім того, він може розвиватися внаслідок інтоксикації та порушення обмінних процесів в організмі, а також при інших захворюваннях. Кишкові паразити, особливо лямблії і гострики, теж сприяють розвитку цього захворювання.

Коліт - симптоми

Гострий коліт проявляється проносом, переймоподібними болями в животі, метеоризмом, наявністю слизу і прожилків крові в калі, нудотою, постійними позивами до дефекації. Він починається підвищенням температури тіла та появою симптомів загальної інтоксикації, які доповнюються ознаками порушення травлення, зміною характеру і частоти випорожнень.

Основними ознаками хронічного коліту є: розлад моторної функції кишечника (проноси, запори), болі в животі, метеоризм, зниження працездатності, в'ялість, дратівливість, а також непереносимість певних продуктів харчування (найчастіше - чорного хліба, капусти, молока і т. д.). При хронічному коліті перед актами дефекації часто трапляються болі в низу живота, зникаючі після спорожнення кишечника. Стілець може бути до 10 разів на день. Болі в животі при хронічному коліті найчастіше локалізуються в нижній частині живота або його бічних відділах.

Коліт - діагностика

Призначити лікування лікар-гастроентеролог може тільки після проведення діагностичного дослідження. Як правило, діагностика полягає у вивченні анамнезу та клінічної картини захворювання, ректоскопии, іригоскопії, колоноскопії та лабораторних аналізів крові, сечі і калу.

Важливим є той момент, що метою обстеження пацієнта є не тільки виявлення наявності у нього запального процесу слизової оболонки, але і диференціація коліту та різних захворювань товстого кишечника, мають інфекційну і неінфекційну породу, таких, як проктит, ентероколіт, хвороба Крона, туберкульоз кишечника та ін

Коліт - лікування і профілактика

Лікування коліту визначається ступенем тяжкості запального процесу, його протяжність, локалізацією та наявністю супутніх місцевих або системних ускладнень. Воно може здійснюватися амбулаторно або в стаціонарі.

Найважливішою складовою лікування коліту є дієта, яка повинна бути щадною і одночасно повноцінної, що містить усі елементи, необхідні для нормальної роботи організму. Хворим на коліт слід відмовитися від винограду, чорносливу, чорного хліба, капусти, буряків, гострої або солоної їжі і т. д.

Вибір медикаментозної терапії повинен здійснюватися з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта і супутніх захворювань. Алергічна форма хвороби вимагає призначення антигістамінних препаратів і сольових проносних; інфекційна - антибактеріальних засобів; спастична - холінолітиків і спазмолітиків. При проносі призначають обволікаючі засоби, при метеоризмі - активоване вугілля. Дуже позитивно зарекомендували себе фізіотерапевтичні методики - клізми, зрошення, аплікації і т. д.

Якщо консервативна терапія виявляється неефективною, або розвиваються тяжкі ускладнення захворювання, то застосовується термінове хірургічне лікування.

Профілактика коліту полягає в збалансованому харчуванні, своєчасному виявленні і лікуванні захворювань травної системи, заходи санітарно-гігієнічного режиму та дотримання правил техніки безпеки на виробництвах, які пов'язані з небезпечними хімічними отрутами.

Яндекс.Метрика